مرگ یک کودک گیلانی با قارچ وحشی

معاون علوم پزشکی گیلان، با بیان اینکه مردم به هیچ وجه از قارچ های وحشی استفاده نکنند، گفت: متاسفانه طی هفته گذشته یک مورد مرگ کودک به دلیل مسمومیت با قارچ وحشی در گیلان مشاهده شده است.

کلانشهر: دکتر آبتین حیدرزاده خواستار خودداری مردم از خوردن قارچ های وحشی شد و اظهار کرد: با توجه به آغاز فصل بارش ها، با رویش فراوان قارچ های وحشی در فضاهای جنگلی، بیشه ها و کوه ها مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه مردم به هیچ وجه از قارچ های وحشی استفاده نکنند، گفت: متاسفانه طی هفته گذشته یک مورد مرگ کودک به دلیل مسمومیت با قارچ وحشی در گیلان مشاهده شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، شستن، پختن و کباب کردن را راهکار از بین بردن مسمومیت قارچ ندانست و تصریح کرد: نمی توانیم قارچ های سمی را غیر سمی کنیم لذا حتما قارچ های استاندارد جهت مصرف خریداری شود.

حیدرزاده، دل درد، اسهال، استفراغ، تهوع و بی حالی را از نشانه های مسمویت با قارچ سمی دانست و خاطرنشان کرد: در صورت بروز چنین علائمی به پزشک مراجعه کنید.

وی در ادامه به وضعیت کرونا در گیلان اشاره کرد و متذکر شد: در حال حاضر ۳۵۰ بیمار کرونایی در سطح بیمارستان های ما بستری هستند که حال ۵۰ تا ۶۰ نفر آنان وخیم است.

معاون علوم پزشکی گیلان، شلوغی بازار و مسافرت را عمده ترین عامل افزایش بیماران در استان دانست و بیان کرد: مردم از ترددهای غیر ضروری پرهیز کنند و از شستن دست ها و استفاده از ماسک در تمام ساعات غافل نشوند.

حیدرزاده، ضمن قدردانی از هیئت های مذهبی ماه محرم جهت رعایت استانداردهای بهداشتی، خاطرنشان کرد: همه ما عاشق امام حسین(ع) هستیم و به مراسم عزاداری احترام می گذاریم لذا باید با رعایت پروتکل های بهداشتی به سودجویان امتیاز ندهیم.

وی خواستار رعایت فاصله گذاری فیزیکی در مراسم عزاداری شد و تصریح کرد: توزیع نذری در فضاهایی که امکان ازدحام جمعیت وجود دارد، صورت نگیرد و مدت زمان برگزاری مراسم در فضای سربسته کوتاه باشد.


تصویر تزئینی است . . .


ایسنا