کلاهبرداری های سریالی و میلیاردی در بازار غیررسمی ارز آستارا

طی چند ماه گذشته کلاهبرداری هایی در بازار غیر رسمی و غیر مجاز ارز بندر مرزی آستارا رخ داده که در نوع خود متفاوت و تأمل برانگیز است.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، همزمان با نوسانات قیمت طلا و ارز در کشور طی ماه های اخیر، شاهد سرمایه گذاری عده ای در بازار پر تلاطم غیررسمی و غیرمجاز ارز بندر مرزی آستارا و کلاهبردی افراد سودجو هستیم.

از جمله این کلاهبرداری ها هنگام خرید و فروش ارز در کوچه پس کوچه های شهر به شکل زیر زمینی رخ می دهد و سودهای نامشروع را برای اقشار خاص در پی دارد.

بررسی ارقام و چگونگی کلاهبرداری ها، چنان وحشت آفرین می باشد که سوال های بسیاری را در اذهان عمومی ایجاد کرده است.

مردم با چه پشتوانه ای در این بازار سرمایه گذاری می کنند؟ نرخ حسن اعتماد در این بازار چند است؟ رقمی که در بازار غیررسمی ارز شهرستان ها گردش می کند، چقدر است؟ آیا دستگاه‌های نظارتی و متولی پیگیر اینگونه پرونده های کلاهبرداری هستند؟

سامان ساسانیان+ارز+آستارا

گزارش چندین فقره کلاهبرداری از شهروندان آستارا

سامان ساسانیان، معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری شهرستان مرزی بندر آستارا اظهار کرد: براساس گزارش های واصله، طی چند ماه گذشته شاهد چندین فقره کلاهبرداری ارزی در شهرستان و خارج از شهرستان هستیم.

وی با بیان اینکه ارقام این کلاهبرداری ها متغیر است، ادامه داد: ارقام این کلاهبرداری ها به چندین میلیارد تومان می رسد.

ساسانیان با اشاره به اینکه، بانک مرکزی در اطلاعیه هایی تأکید کرده است «مردم برای ارز سرمایه گذاری نکنند»، افزود: هرگونه خرید و فروش ارز خارج از سیستم بانکی و صرافی‌های مجاز، قاچاق محسوب شده و نهادهای ذیصلاح با این اشخاص بر اساس قوانین و مقررات جاری از جمله قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برخورد می‌کنند.

وی به وضعیت بازار غیر رسمی آستارا اشاره کرد و توضیح داد: روش های کلاهبرداری گزارش شده در این شهرستان مرزی و بندری متغیر است و در این روزها شاهد سرقت، تحویل دلار جعلی، وعده های بی اساس و مدل های جدیدی از سرقت و کلاهبرداری هستیم.

وی در بخش دیگر سخنان خود با هشدار در این خصوص که مردم از خرید دلار و نگهداری آن در منازل به شدت پرهیز کنند، خاطرنشان کرد: متأسفانه مطلع شده ایم که دلارهای جعلی در بازار وجود دارد و به دلیل معاملات غیرمتعارف و زیر زمینی، قابل شناسایی نیستند.

وی در پایان اضافه کرد: با توجه به ارزیابی وضعیت فعلی بازار، از تمامی متقاضیان خرید و فروش و عملیات ارزی درخواست می‌شود به منظور پیشگیری از ضرر و زیان، کاهش مخاطرات ناشی از معاملات ارز و تسهیل در رسیدگی به شکایات و پیگیری امور، تنها به بانک‌ها و صرافی‌های دارای مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنند.