بخشودگی جرایم دیرکرد تسهیلات کشاورزی گیلان

رئیس شعب بانک کشاورزی استان گیلان گفت: جرایم دیرکرد و سود تسهیلات کشاورزی سال زراعی ۹۶-۹۷ بخشیده می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، علیرضا طاهری در جلسه کشاورزی گیلان گفت:کشاورزانی که از مهر ۹۶ تا ۲۹ اسفند امسال از حوادث غیرمترقبه خسارت دیده باشند و سررسید تسهیلات کشاورزی آن‌ها در این بازه زمانی باشد، سود تسهیلات و جرایم دیرکرد آن بخشیده می‌شود.

وی افزود: بر اساس بند خ ماده ۳۳ قانون برنامه ششم توسعه، همه کشاورزان خسارت دیده تا پایان امسال فرصت دارند درخواست‌های خود را برای استفاده از این بخشودگی به دبیرخانه کارگروه بند "خ" به شعب بانک کشاورزی تحویل دهند.

طاهری ادامه داد: اصل بدهی کشاورزان نیز به مدت سه سال بدون سود تمدید می‌شود.

رئیس شعب بانک کشاورزی استان با اعلام اینکه از هفته گذشته تاکنون ۳۰۰ نفر برای استفاده از این دستورالعمل مراجعه کرده‌اند، خاطرنشان کرد: این مصوبه در گیلان مشمول ۱۹ هزار بهره بردار می‌شود که ۱۲ هزار نفر آن‌ها تسهیلات زیر ۸ میلیون تومان دریافت کرده‌اند.

طاهری با بیان اینکه دولت برای اجرای این ماده قانونی بیش از ۱۴۰ هزار میلیارد ریال در نظر گرفته است گفت: در مرحله نخست دولت حدود ۲۰ هزار میلیارد ریال آن را تامین کرده است.

وی با اشاره به اینکه تسهیلات کشاورزان بصورت پلکانی مشمول اجرای این قانون می‌شود، افزود: اجرای این مصوبه برای تسهیلات ۸ میلیون تومان اجرا می‌شود و در مراحل بعد به سقف ۲۵ میلیون تومان خواهد رسید.

رئیس شعب بانک کشاورزی گیلان گفت: تاکنون برای اجرای این مصوبه ۴۰ میلیارد تومان اعتبار به استان اختصاص داده شد.

طاهری با اعلام اینکه در مرحله نخست ابتدا کشاورزان مشمول اجرای این مصوبه می‌شوند، گفت: نیاز بانک کشاورزی برای اجرای این دستوالعمل برای همه مشتریان مشمول بیش از ۲۸۰ میلیارد تومان است.

وی اضافه کرد: افرادی که از تسهیلات صندوق توسعه ملی، صنایع تبدیلی، صنایع وابسته به کشاورزی، بخش خدمات و بخش صنعت استفاده کرده‌اند، مشمول این دستوالعمل نمی‌شوند.

رئیس شعب بانک کشاورزی استان گیلان، پرداخت تسهیلات در قالب‌های مکانیزاسیون، پرداخت سلف و اعتبار صندوق ملی، افزایش ۵ برابری تولید محصولات کشاورزی به ویژه گندم، افزایش ۷۰ درصدی تولیدی برنج، افزایش دو برابری جنگل‌کاری و افزایش ۱۹۵درصدی تولید محصولات کشاورزی را از دستاورد‌های چهل ساله انقلاب اعلام کرد.

طاهری با بیان اینکه بانک کشاورزی بزرگترین تامین‌کننده مالی بخش کشاورزی پس از انقلاب اسلامی است، گفت: پیش از انقلاب ۲۰۰ شعبه از این بانک در کشور وجود داشت که اکنون به هزار و ۸۸۰ شعبه رسید.

وی افزود: در گیلان پیش از انقلاب ۱۰ شعبه بانک کشاورزی وجود داشت که اکنون ۶۶ شعبه به کشاورزان و تولیدکنندگان خدمات‌رسانی می‌کنند.

رئیس شعب بانک کشاورزی استان بانکداری الکترونیکی، حمایت از کشاورزان خسارت دیده در قالب بیمه کشاورزی را از دیگر دستاورد‌های چهل ساله انقلاب بیان کرد و گفت: اکنون بیش از ۱۰۵ هزار نفر و ۳۹ محصول در گیلان بیمه صندوق کشاورزی هستند.

طاهری حمایت از گردشگری مبتنی بر توسعه روستا‌ها و اشتغالزایی روستایی را یکی دیگر از دستاورد‌ها در این بخش برشمرد و افزود: امسال بانک کشاورزی برای اجری طرح‌های گردشگری ۸۱ میلیارد ریال و در بخش بوم گردی ۵۱ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده است.

وی با بیان اینکه امسال دولت برای اشتغال روستایی ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار به بانک کشاورزی ابلاغ کرده است گفت: در این زمینه ۴ هزار نفر به بانک معرفی شده اند که هزار و ۴۰۰ نفر تسهیلات دریافت کردند و هزار و ۶۰۰ نفر در نوبت هستند.

رئیس شعب بانک کشاورزی استان در پایان خاطر نشان کرد: مجموع پرداختی بانک کشاورزی از ابتدای امسال تاکنون ۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال در قالب ۳۳ هزار و ۵۰۰ فقره است که تا پایان امسال به بیش از ۸ هزار میلیارد ریال در قالب ۴۰ هزار فقره پرداختی می‌رسد.

بر اساس اعلام اداره کل مدیریت بحران استانداری گیلان در سال زراعی ۹۶-۹۷ بیش از ۹۰۰ میلیارد تومان خسارت خشکسالی، سرمازدگی و سیل به کشاورزان وارد شد.

نظر شما:

security code