واکسن آنفولانزا برای گروه های پرخطر رایگان توزیع می شود/ اعلام آمادگی ها از تأمین واکسن تا هشدار دستگاه قضا به سودجویان

به گفته مسئولان علوم پزشکی گیلان، واکسن آنفولانزا برای گروه‌های پرخطر، سالمندان و بیماران زمینه‌ای تأمین و توزیع خواهد شد هرچند مسئولان قضائی معتقدند باید از ظرفیت رسانه‌ها به جهت پیشگیری از نیاز کاذب به واکسن بهره گرفت و هشیارانه مراقب سودجویان بود.

کلانشهر: همه‌ساله با قرار گرفتن در آستانه فصل سرما (پاییز و زمستان) تأمین و توزیع واکسن آنفولانزا  به‌منظور پیشگیری مردم و گروه‌های پرخطر از ابتلا به این بیماری در دستور کار سیستم سلامت قرار می‌گیرد.

عدم استقبال مردم گیلان از واکسن آنفولانزا در سال گذشته

به گفته آبتین حیدر زاده، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، در سال گذشته 11 هزار دوز از واکسن آنفولانزا به گیلان اختصاص یافت و در سیستم سلامت توزیع شد اما مردم از سهم اختصاصی در گیلان به‌صورت کامل استفاده نکردند و مقداری از این واکسن به وزارت بهداشت عودت داده شد.

احتمالاً تقاضای گیلانیان برای تزریق واکسن آنفولانزا در امسال بیشتر است

با شیوع ویروس کرونا و شباهت این بیماری با آنفولانزا و سرماخوردگی در فصل‌های پیش رو، پیش‌بینی می‌شود تقاضای مردم به این واکسن علیرغم بی‌تأثیری قطعی در کنترل بیماری کووید19 افزایش پیدا کند و این موضوع بساطی را برای سودجویان و فرصت‌طلبان ایجاد کند تا از بحران کرونا سوءاستفاده کرده و با به راه انداختن بازار سیاه، چرخه توزیع واکسن را در استان با چالش و موانع ای روبرو کند.

به‌منظور هماهنگی و پشتیبانی حقوقی و قضایی در خصوص نحوه توزیع واکسن آنفولانزا در استان گیلان، پیش از ظهر امروز مسئولان دانشگاه علوم پزشکی  و خدمات بهداشتی درمانی گیلان با مسئولان قضائی استان دیدار و رایزنی کردند.

نیاز مردم به واکسن آنفولانزا مضاعف شده است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حمزه خلیلی، رئیس‌کل دادگستری استان گیلان در این نشست با تأکید بر لزوم مدیریت توزیع واکسن آنفولانزا در فصول سرد خصوصاً در شرایط شیوع ویروس کرونا اظهار کرد که در شرایط فعلی، نیاز مردم به‌ویژه گروه‌های در معرض خطر به این واکسن مضاعف شده است و لازم است دانشگاه علوم پزشکی تمهیداتی ویژه دراین‌باره اتخاذ کند.

رئیس شورای قضایی استان گیلان تأمین و تخصیص رایگان واکسن برای برخی اقشار آسیب‌پذیر را نیاز جامعه دانست و برجذب مشارکت خیرین در این زمینه تأکید کرد.

لزوم ازسرگیری آموزش‌ها برای جلوگیری از نیاز کاذب به واکسن آنفولانزا

وی همچنین مجدانه از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان خواست تا هرچه سریع‌تر با ارائه آموزش‌های لازم ضمن جلوگیری از ایجاد نیاز کاذب برای واکسن در جامعه، اقدامات خود درزمینهٔ تهیه و تأمین واکسن آنفولانزا را برای اطلاع مردم در رسانه‌ها منعکس کنند.

هشدار رئیس‌کل دادگستری گیلان به سودجویان در زمان توزیع واکسن

گفتنی است رئیس‌کل دادگستری گیلان به سوداگرانی که از نیاز مبرم مردم سوءاستفاده کرده و سبب افزایش قیمت و کمبود واکسن می‌شوند نیز هشدار داد و بیان کرد که دستگاه قضایی در راستای حفظ حقوق عامه با افراد سودجو که جان مردم را هدف زیاده‌خواهی و مال‌اندوزی خود قرار داده‌اند به‌سختی برخورد می‌کند.

تعداد مبتلایان و بستری‌های کرونا در گیلان به ثبات رسیده است

به گفته ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان علیرغم اینکه این استان جز استان‌های نخست در همه‌گیری کرونا بوده اما دو ماهی هست که شمار مبتلایان و همچنین بستری‌ها در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی استان به ثبات رسیده است.

وی می‌گوید با توجه به‌قرار گرفتن در فصل پاییز و زمستان و احتمال شیوع بیماری آنفولانزا مطابق هرساله و هم‌افزایی که این بیماری با بیماری کرونا ایجاد می‌کند، یکی از راه‌ها واکسینه کردن مردم به آنفولانزا هست، چون هنوز واکسن و یا دارویی مؤثری برای کرونا ساخته نشده است.

مردم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی کمتر به آنفولانزا مبتلا می‌شوند

البته سالاری معتقد است با توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی نظیر فاصله‌گذاری اجتماعی، الزام به استفاده از ماسک و شست و شوی مرتب دست‌ها در روزهایی که کرونا ویروس همچنان فعال است، مردم کمتر به آنفولانزا مبتلا می‌شوند اما همچنان سیستم سلامت خود را ملزم کرده تا برای گروه‌های در معرض ابتلا به آنفولانزا، تأمین و توزیع واکسن را در دستور کار قرار دهد هرچند تزریق این واکسن مردم را در برابر کرونا مصون نمی‌کند.

مردم آزادانه خواهند توانست واکسن آنفولانزا را تهیه کنند

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی گیلان، برای گروه‌های پرخطر و همچنین کادر بهداشت و درمان استان واکسن آنفولانزا از سوی وزارت بهداشت در اختیار استان قرارگرفته است و علاوه بر آن برای آن دسته از افرادی که نگران هستند و تمایل به تزریق واکسن دارند نیز پیگیر هست تا سهم بیشتری از واکسن در اختیار سیستم سلامت استان قرارگرفته و با شیوه‌هایی که در آینده اعلام می‌شود مردم بتوانند این واکسن را دریافت کنند.

وی استان گیلان را یک استانی با شمار بالای سالمندان توصیف کرده و گفته که باید با توجه به شرایط استان گیلان و گردشگر پذیر بودن آن، سهم تخصیص واکسن آنفولانزا ازآنچه وزارت بهداشت برای گیلان  تعریف کرده بیشتر باشد.

۴۰ هزار گیلانی در فاز نخست به آنفولانزا واکسینه می‌شوند

بنا بر گفته حیدر زاده، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، از جمعیت دو میلیون و ۵۰۰ هزارنفری استان گیلان بنا بر اطلاعات حوزه سلامت، حدود ۴۰ هزار نفر در فاز نخست باید به آنفولانزا واکسینه شوند که تمامی نیازمندان به دریافت واکسن آنفولانزا با توجه به ثبت اطلاعات سلامت در سامانه سیب مشخص بوده و شمار متقاضیان برای دریافت این واکسن تقریباً ۲۵ هزار نفر از مردم استان هستند.

واکسن آنفولانزا برای سالمندان، کودکان و بیماران رایگان است

گفته‌شده واکسن آنفولانزا علاوه بر سالمندان بالای 60 سال، کودکان زیر پنج سال و همچنین بیماران زمینه‌ای همچون بیماران سرطانی، قلبی و عروقی، دیابتی و سایر بیماران پرخطر در استان به حدود 13 هزار نفر از کارکنان کادر سلامت گیلان که هم‌اکنون در بالین بیماران مشغول فعالیت هستند، واکسن آنفولانزا به‌صورت رایگان به آن‌ها تزریق خواهد شد.

آنچه به نظر می‌رسد همچون حمایت‌های حقوقی و پشتیبانی امروزه در توزیع واکسن آنفولانزا نیاز هست، افزایش سواد رسانه‌ای و به‌کارگیری ظرفیت‌های همه‌جانبه ازجمله فضای مجازی در آگاه کردن مردم نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و رفع نگرانی‌های کاذب در جامعه هست.

همان‌گونه که دستگاه قضا و نهاده‌ای نظارتی باید بر شیوه و نحوه توزیع عادلانه واکسن آنفولانزا نقش دارند اصحاب رسانه به‌ویژه رسانه ملی باید به موضوع واکسیناسیون آنفولانزا اقدام فعالانه نشان داده و با تولید محتوای همچون گرفتن نظرات متخصصان در خصوص شباهت‌ها و تمایزهای دو بیماری کووید19 و آنفولانزا، کنترل استرس کاذب در جامعه با شیوع اپیدمی جدید همچون آنفولانزا، اطلاع‌رسانی مستمر ، صحیح و نظارت بر نحوه توزیع واکسن آنفولانزا نقش داشته باشند.


فارس