از طرح مشکلات لجستیکی تا ادعای مجازات پربحث این روزهای ایران

آن سوی لغو سفر ظریف به اروپا چیست؟


۱۳۹۹/۰۶/۲۴ - ۱۶:۳۱ | کد خبر: ۹۰۸۵ چاپ
آن سوی لغو سفر ظریف به اروپا چیست؟

کلانشهر: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران قرار بود از جمله در ارتباط با توافق هسته‌ای  و سازوکار مالی اروپا برای تراکنش‌های مالی با ایران به سه کشور اروپایی و از جمله به آلمان سفر کند. قرار بر دیدار ظریف با همتایان اروپایی سه کشور آلمان،  بریتانیا و پاریس بود.

در آستانه سفر ظریف به اروپا، روزنامه "بیلد"  آلمان با اتکا بر منابع خبری خود، از لغو سفر او به اروپا خبر داده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز خبر لغو سفر ظریف به اروپا را تایید کرده است. علت رسمی لغو سفر ظریف به اروپا از سوی وزارت‌خانه‌های سه کشور یاد شده هنوز اعلام نشده است. این در حالی است که مفسران روزنامه‌های آلمانی، لغو سفر ظریف به اروپا را بی‌‌ارتباط با اعدام نوید افکاری نمی‌دانند.

جمهوری اسلامی برای لغو سفر محمدجواد ظریف به اروپا علت مشخصی اعلام نکرده است. ایران از "مشکلات لجستیکی" سخن گفته است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به پرسش خبرنگار "اعتماد" گفته است: «در چند هفته اخیر برنامه‌ریزی‌هایی برای سفرهای آینده وزیر خارجه به برخی کشورهای آفریقایی، آسیا و اروپا صورت گرفته بود اما به دلیل مشکلات لجستیک ناشی از شیوع ویروس کووید-۱۹ هنوز این سفرها قطعی نشده و بعید است که در چند هفته آینده قطعی شود.»

واکنش به اعدام نوید افکاری

روزنامه "بیلد" آلمان نخستین رسانه آلمانی زبان بود که خبر لغو سفر محمدجواد ظریف به اروپا را منتشر کرد. گزارشگر این روزنامه احتمال ارتباط لغو این سفر با خبر اعدام نوید افکاری را منتفی ندانسته است. در گزارش این روزنامه به واکنش ورزشکاران و اتحادیه ورزشی آلمان نسبت به خبر اعدام نوید افکاری اشاره شده است.

در گزارشی که روزنامه "زوددویچه تسایتونگ" در همین ارتباط منتشر کرده، آمده است که ظریف احتمالا از آن واهمه داشته که در آلمان در ارتباط با اعدام نوید افکاری ناگزیر به پاسخگویی به پرسش‌های خبرنگاران و همتایان خود شود.

خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفته بود که "به محض حل مسائل لجستیکی و انجام هماهنگی‌های ضروری مرتبط با پروتکل‌های کرونا" سفرها انجام خواهد شد و  وزارت امور خارجه ایران در این رابطه اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

"زوددویچه تسایتونگ" در همین رابطه تاکید کرده است که تعویق سفر ظریف به اروپا نمی‌بایست منجر به فراموشی اعدام نوید افکاری و نقض حقوق بشر در ایران شود.

مفسر این روزنامه آلمانی در ادامه نوشته است: «جامعه جهانی نمی‌باید نام نوید افکاری را فراموش کند.» این روزنامه در ادامه خواستار پیگیری اعدام نوید افکاری شده و عنوان کرده است که هرگاه چنین نشود، سخن گفتن از حقوق بشر، عملا امری بیهوده خواهد بود.

امید نوری‌پور، سیاستمدار حزب سبزهای آلمان نیز از وزارت امور خارجه آلمان درخواست کرده بود سفر ظریف به این کشور را لغو کند.

نوری‌پور در گفت‌وگو با روزنامه "تاتس" درباره احتمال برخورد قاطع دولت آلمان در این مورد ابراز تردید کرده و گفته است از این رو، ترجیح می‌دهد ظریف در چنین شرایطی به آلمان دعوت نشود.

 

دویچه وله

نظر شما:

security code