رییس دفتر روحانی:

دستور داده ایم خودروسازان خودروها را به نیازمندان بفروشند


۱۳۹۹/۰۶/۲۶ - ۱۶:۵۴ | کد خبر: ۹۱۲۷ چاپ
دستور داده ایم خودروسازان خودروها را به نیازمندان بفروشند

کلانشهر: به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، «محمود واعظی»، رئیس دفتر رئیس جمهور، در جمع خبرنگاران در رابطه با معرفی صمت گفت: با همه لیاقت ها و شایستگی هایی که مدرس خیابانی داشت، رای نیاورد. ما نمی توانیم فردای همان روز، وزیری دیگر بدون مطالعه معرفی کنیم، بعد از آنکه مدرس خیابانی رای نیاورد مطالعه و بررسی را شروع و بررسی کردیم و از ۱۵ تا ۱۶ گزینه به ۵ گزینه رسیده ایم و از میان این سه نفر، هفته بعد یک نفر را به مجلس معرفی می‌کنیم.  

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: در دولت وزیری می خواهیم که ارزاق مردم، کالا و و بازار را نمایندگی کند بالاخره هر کسی وزیر صمت شود، اینقدر برای مسائل صنعت و معدن گرفتاری دارد که کمتر به این بخش می‌تواند بپردازد، مخصوصا امسال که سال جهش تولید است، وزیر باید تمرکز کند تا این شعار و مطالبه رهبر معظم انقلاب تحقق پیدا کند.

واعظی ادامه داد: مجلس دهم پیشنهاد دولت برای تفکیک وزارت بازرگانی از صمت را تصویب کرد و شورای نگهبان نیز با آن موافقت کرد و فقط یک تبصره باقی ماند که به مجلس یازدهم رسید و ما از ابتدا که مجلس تشکیل شد، منتظر ماندیم و نشد وزیر صمت معرفی کردیم و وزیری که معرفی شد با همه شایستگی و لیاقتی که داشت، رای نیاورد.

واعظی درباره تامین کالای بازار و تامین ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: در حال حاضر هیچ بحثی درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نداریم، وقتی با همه محدودیت ها هر چند نرخ ارز در بازار آزاد و نیمایی افزایش یافته است اما ارز ۴۲۰۰ تومانی را حفظ کرده ایم تا کالاها، ارزان به دست مردم برسد. 

واعظی درباره نوسان قیمت‌ها دربازار گفت: تولید خودروی داخلی در مقایسه با سال گذشته و ماه‌های گذشته افزیش یافته است اما متاسفانه خودرو بجای آنکه به عنوان یک کالای مصرفی استفاده شود به عنوان یک کالای سرمایه‌گذاری و خرید و فروش تبدیل شده است. بر همین اساس دستورالعمل ابلاغ کردیم تا تولیدکننده خودرو را به مصرف کننده که قبل خودرو نخریده است، فروخته شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: بنا به گزارش‌ها، عده ای در قرعه‌کشی‌های خودرو شرکت می‌کنند و خودرو را با قولنامه دستی واگذار می‌کنند که این روند باید اصلاح شود، باید جلوی دلال‌بازی خودرو گرفته شود و خودرو باید فقط به مصرف کننده فروخته شود.

او در رابطه با مکانیزم ماشه گفت: اعضای دولت بطور مدام این موضوع را دنبال می کنند زیرا این موضوع، هم پیروزی برای کشور است و هم به نوعی تیر آخر ترامپ است. آمریکا با وجود ۱۵ عضو شورای امنیت، تنها مانده و هیچ کشوری با او همراه نشده است.

رئیس دفتر رئیس جمهور در رابطه اظهارات رئیس جمهور آمریکا، مبنی بر اینکه ایران منتظر است تا پس از پیروزی من در انتخابات با آمریکا توافق کند، گفت: چگونه است که بعد سه سال و نیم به حرف آدمی که انقد حرف های بی ربط زده و خیال بافی کرده، باید اعتماد کرد. ترامپ در رقابت انتخاباتی عقب افتاده و فاصله اش با بایدن حدود ده درصد عقب است. طبیعی است که متوسل به هر ابزاری می‌شود بنابراین به کارهای پوپولیستی، روی آورده است.

او درباره نظام توزیع کالا گفت: برخی از اقلام از فهرست دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی مربوط به خاص محصولات و تولیدات داخلی مانند چای و برنج است. پیش از این ارز ۴۲۰۰ تومانی به آنها تعلق می گرفت؛ در صورتی که بخش قابل توجهی در داخل کشور تولید می شد از روز اول خواسته همه تولید کنندگان چای این بود که برداشته شود، که انجام هم شد.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: کره را با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌کردیم تا مردم در سفره استفاده کنند، اما ۶۰ درصد آن در صنعت استفاده می‌شد، ارزی که می شد در دارو استفاده شود در صنعت و سایر موارد دیگر استفاده می‌شد؛ از طرف دیگر ارزی که سال‌های گذشته قبل از تحریم با فروش نفت داشتیم، اکنون با آن وفور گذشته نداریم و محدودیت داریم. باید اولویت بندی کنیم تا این ارز ۴۲۰۰ تومانی برای دارو و کالای اساسی باشد که مردم به صورت روزمره استفاده دارند.

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: امروز در جلسه دولت، رییس جمهور دستورات لازم را برای کنترل بازار صادر کرد، هم اکنون هم اسحاق جهانگیری با وزیر جهاد کشاورزی و معاونان وی و سرپرست وزارت صمت و معاونان این وزارتخانه و همه مسوولان ذیربط جلسه دارد. معاون اول رییس جمهور مامور شد مساله گرانی و شبکه توزیع را ساماندهی کند. 

واعظی در رابطه با توییت ترامپ مبنی بر اینکه ایران قصد دارد اقدام تلافی جویانه ای دیگر در مقابله با ترور شهید سلیمانی انجام دهد، گفت: آنچه که روزنامه منعکس کرده و توئیت رییس جمهور آمریکا، هیچ یک پایه و اساسی ندارد. اگر قصد انجام کاری را داشته باشیم اعلام می کنیم همانطور که در گذشته، به تلافی حمله ای که به سردار رشید ما کردند، راجب اقدام خود اعلام موضع کردیم. این اقدامات، اقدامات گروه های کوچکی است که هیچ پایه و اساسی ندارند، این خبر اصلش درست نیست.

او ادامه داد: ترامپ با توجه به شرایطی که در انتخابات دارد، ممکن است به دنبال ایجاد حادثه باشد تا افکار عمومی مردم آمریکا را منحرف سازد. باید در داخل کشور مراقب باشیم و حواسمان جمع باشد تا هیچ بهانه ای به دست دشمن ندهیم. اینکه در ماه ‌های گذشته مردم، مسئولین و قوای نظامی ما خیلی هوشمندی به خرج دادند باید این را در 45، 50 روز آینده هم ادامه بدهیم.