باشگاه های فوتبال در روزگار کرونا

همه لاغر می شویم


۱۳۹۹/۰۶/۲۹ - ۰۹:۱۹ | کد خبر: ۹۱۶۱ چاپ
همه لاغر می شویم

کلانشهر: در حالی‌ که هزینه‌های باشگاه‌های ایرانی چند برابر شده باشگاه‌های بزرگ جهان به صرفه‌جویی روی آورده‌اند.

روزنامه همشهری نوشت: «در شرایطی‌ که در فوتبال ما ناگهان پس از کرونا همه قراردادها چند برابر شده و گفته می‌شود یک مربی معادل ریالی یک‌میلیون دلار یعنی حدود ۲۵میلیارد تومان برای فصل آینده قرارداد بسته و بازیکنان معمولی که تا فصل قبل ۵۰۰میلیون می‌گرفتند، دستمزدشان ۷برابر شده و درباره یک باشگاه خاص تهرانی شایعه شده که صدمیلیارد تومان با بازیکنانش قرارداد بسته است، باشگاه‌های اروپایی بودجه‌های خود را متناسب با شرایط اقتصادی پس از پاندمی کوویدـ۱۹ لاغر کرده‌اند. تنها تعداد معدودی باشگاه هستند مثل چلسی که ولخرجی‌ها را بیشتر کرده‌اند یا مثل منچستریونایتد و منچسترسیتی که هنوز دچار مشکل اقتصادی نشده‌اند.

رئال مادرید که پس از چلسی دومین تیم پرهزینه قرن بیست‌ویکم است و مبلغ خریدهای این باشگاه از ۲میلیارد یورو فراتر رفته است، این فصل هیچ خریدی نکرد. گفته می‌شد این باشگاه به جذب بازیکنانی مثل کاماوینگا و هالند نزدیک است اما همه‌ چیز به سال آینده موکول شد. باشگاه ترجیح داده در دوران افت درآمد اقتصادی ناشی از کرونا خریدی انجام ندهد و با فروش بازیکنانی مثل اشرف حکیمی، بیل، خامس، رگیلون، ماریانو و ... بودجه خود را تنظیم کند تا مثل بارسلونا در خطر ورشکستگی قرار نگیرد. حتی خبر توافق با اینتر بر سر انتقال لائوتارو مارتینس هم که از سوی رسانه‌های ایتالیایی منتشر شده بود، توسط باشگاه قویا رد شد. زیدان و پرس مثل ۲پنجره نقل و انتقالاتی که رئال از خرید بازیکن محروم بود عمل کرده‌اند. بخشی از این تصمیم به ترکیب خوبی که رئال در اختیار دارد برمی‌گردد و بخش دیگر به شرایط اقتصاد کرونایی، اما رئال مادرید که در حال اتمام بازسازی ورزشگاه سانتیاگو برنابئو است، نمی‌خواهد خرید بازیکن خللی در روند این بازسازی ایجاد کند. فعلا پول‌ها در حال پس‌انداز برای تابستان بعدی است تا کاماوینگا، اوپامکانو و امباپه به‌عنوان ۳خرید فرانسوی دیگر به برنابئو بیایند. رئال بر خلاف بسیاری از باشگاه‌های بزرگ که از ویروس چینی متحمل خسارت شدیدی شدند و درآمد بلیت‌فروشی و اسپانسر و فروش محصولات باشگاه را از دست دادند، توانسته فصل را بدون ضرر و با تراز مالی مثبت ۳۲۰هزار یورو به پایان برساند.

در حقیقت در حالی‌ که بسیاری از باشگاه‌های بزرگ ضرر شدیدی را متحمل شده‌اند، در نهایت رئال‌ مادرید ضرر نکرد. بازیکنان تیم فوتبال و بسکتبال هم با قبول کسر ۱۰درصد از دستمزد خود به اقتصاد باشگاه کمک کردند. سرخیو راموس باز در حال مذاکره با بازیکنان است تا برای فصل جدید هم از آنها به نفع باشگاه تخفیف بگیرد. بازیکنان ۲تیم که هر کدام ۲ جام در فصل گذشته گرفته‌اند، از دریافت پاداش‌های قهرمانی خود چشم‌ پوشیدند تا از این طریق هم کمکی به باشگاه صورت بگیرد. اصرار برای رد کردن ستاره‌هایی مثل بیل، خامس و ماریانو هم بر همین اساس صورت گرفته تا دستمزد بالای این بازیکنان نیمکت‌نشین و سکونشین صرفه‌جویی شود. احتمالا به‌زودی بیل به منچستر می‌رود و رئال نیمی از حقوق او را پرداخت می‌کند. خامس هم که به اورتون رفته و در نخستین بازی مقابل تاتنهام درخشیده و ماریانو نیز فعلا همه پیشنهادها را رد می‌کند. بودجه فصل جدید حدود ۶۵۰میلیون یورو خواهد بود که ۱۷۲میلیون نسبت به بودجه فصل گذشته که ۸۲۲میلیون یورو بود، آب رفته است.

با محاسبات روزنامه مارکا، بودجه بارسلونا بیشتر از رقیب آب رفته. بارسا بودجه خود را از یک میلیارد و ۴۷میلیون یورو به ۷۳۳میلیون کاهش داده و در حال تلاش است تا از شر دستمزد ۲۴میلیونی سوارس هم خلاص شود و او را آزاد کند. سایر باشگاه‌ها نیز چنین افتی را تجربه خواهند کرد؛ اتلتیکو از ۵۰۰ به ۴۰۰میلیون یورو و بقیه باشگاه‌ها هم با کاهش بودجه روبه‌رو خواهند شد. تنها باشگاه سه‌ویاست که بودجه‌اش از ۱۸۵ به ۲۰۰میلیون یورو افزایش یافته است.»