بعد از مسافرت ها و عزاداری ها کرونا شدت گرفته است / جایی برای بستری مبتلایان به کرونا در مراکز درمانی نیست

عضو کمیته ملی مبارزه با کرونا درباره آخرین وضعیت ویروس کرونا در کشور گفت: بعد از مسافرت و مراسم‌های عزاداری تعداد مبتلایان به کرونا افزایش یافته است. در مراکز درمانی دیگر جایی برای بستری بیماران نیست.

کلانشهر: در کشور کرونا شدت گرفته است. همین قضیه کادر درمان خسته کشور را بیش از پیش تحت تاثیر قرار داده و در کیفیت خدمات‌رسانی و پذیرش بیماران تاثیرگذار است. از سوی دیگر با آغاز فصل سرما بیم شیوع آنفلوآنزا نیز از دیگر دغدغه‌های مردم  و تیم درمان محسوب می‌شود.

واکسن آنفلوآنزا را باید سالی یکبار تزریق کرد

مینو محرز، عضو کمیته ملی مبارزه با کرونا به خبرنگار گروه اجتماعی برنا گفت: واکسن آنفلوآنزا را باید سالی یکبار تزریق کرد. البته مصونیت این واکسن باعث شده تا فرد 6 ماه تا یک‌سال برابر ابتلا به آنفلوآنزا مصون بماند.

او افزود: هم‌اکنون نیز با تعیین اولویت‌ها این واکسن در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

محرز درباره آخرین وضعیت ویروس کرونا در کشور تصریح کرد: بعد از مسافرت و مراسم‌های عزاداری تعداد مبتلایان به کرونا افزایش یافته است. در مراکز درمانی به حدی مراجعه کننده فراوان است که دیگر جایی برای بستری بیماران نیست. از سوی دیگر بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها باعث بروز مشکلات متعدد شده است.

ضد عفونی کردن محیط تاثیر بر مهار کرونا ندارد

این پزشک عفونی درباره ضدعفونی سطح و سطوح و تاثیرش بر مهار ویروس کرونا گفت: ضدعفونی محیط تاثیری در مهار کرونا ندارد. مهم این است که هوا تهویه داشته و باید از ماسک استفاده کرد و به رعایت فاصله اجتماعی پرداخت. ضدعفونی سطوح مطرح نیست، بلکه فقط شست‌وشوی دست‌ها برای مصونیت در برابر کرونا کافی است.

 این پزشک عفونی درباره آخرین یافته‌های پزشکی در زمینه آزمایشات تشخیص کرونا تاکید کرد: از آزمایشات برای تشخیص آی جی جی خون استفاده شده تا ابتلای فرد به کرونا تشخیص داده شود. برای تشخیص ابتلای فرد به کرونا نیز تست پی سی آر انجام می‌شود. هم‌اکنون تست پی سی آر بهترین راه تشخیص کرونا است. هنوز آزمایش جدیدتری در  زمینه  تشخیص کرونا کشف نشده است.

ایرانی‌ها ویتامین دی 3 مصرف کنند

 او درباره ویتامین‌های مصرفی افراد در فصل سرما گفت: پیشنهاد می‌شود تا افراد ویتامین دی 3 را مصرف کنند، چون ایرانی‌ها از لحاظ ژنتیک کمبود ویتامین دی3 دارند. ویتامین دی3 باعث تقویت سلول‌های دفاعی بدن می‌شود. مصرف ماهانه یک عدد قرص 50 هزار واحد دی3 پیشنهاد می‌شود.

محرز تصریح کرد: البته مصرف ویتامین سی نیز آنقدرها تاثیر گذار نیست، البته در کشور ما میوه و سبزیجات به وفور وجود دارد و می‌توان استفاده کرد.


برنا