روحانی در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا:

دوگانه انگاری های نادرست دوران کرونا باید کنار گذاشته شود


۱۳۹۹/۰۶/۲۹ - ۱۴:۳۴ | کد خبر: ۹۱۷۰ چاپ
دوگانه انگاری های نادرست دوران کرونا باید کنار گذاشته شود

رئیس جمهوری گفت: باید دوگانه‌انگاری‌ها نادرست در دوران کرونا مانند «سلامت یا معیشت»، «سلامت یا دیانت»، «سلامت یا فعالیت اجتماعی»، «سلامت یا آموزش و مهارت» کنار گذاشته شود و همه این دوگانه‌ها در کنار هم مدنظر قرار گیرد.

کلانشهر: حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: با شروع فصل پاییز باید مراقبت‌ها را در سطح کشور در زمینه این بیماری کرونا تشدید کنیم، به دلیل این که همزمان بیماری‌های دیگری مثل آنفلوآنزا، سرماخوردگی یا بیماری‌های دیگری در کشور شروع می‌شود.

 وی افزود: اخیرا در بعضی کشورهای همسایه بیماری‌هایی مثل شبه ذات‌الریه که از کرونا هم خطرناک‌تر است شروع شده است و ما وارد فصلی می‌شویم که همه باید مراقبت‌ها را بالا ببریم.

رئیس جمهوری گفت: در این شرایط مردم می‌دانند بالای ۳۰ میلیون نفر در دنیا به این کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند و از این تعداد نزدیک یک میلیون نفر هم فوتی بوده است. این یکی از آثار خطرناک کووید ۱۹ است که جان مردم را در خطر می‌اندازد. علاوه بر آن مشکلات دیگری هم از نظر روانی، اقتصادی، علمی و فرهنگی و آموزشی در جامعه تاثیرگذار است. بیماری با این همه ویژگی‌های خاص است که امروز با همه گیری دنیا را گرفتار کرده است.

روحانی گفت: اقدامات مهمی را در این زمینه انجام دادیم. باز هم باید روی برخی اقدامات تاکید کنیم و با مراقبت و دقت بیشتر کار را به پیش ببریم. در دوران کرونا و پساکرونا تا مدتی گرفتار خواهیم بود سرمایه گذاری‌ها شکل متفاوتی گرفته است و ما هم امروز در کشور باید این کار را بکنیم.  

رئیس جمهوری افزود: امروز سرمایه گذاری در بخش سلامت، بهداشت، اقتصاد دانش بنیان، اقتصاد دیجیتالی، دولت الکترونیک را باید تشدید کنیم. یعنی سرمایه گذاری‌ها از برخی از امور که در این شرایط سخت و مشکل است باید به سمت اموری هدایت کنیم که ضرورت دارد و میتواند شرایط اقتصادی را دچار تغییر کند. در عین حال جامعه هم در زندگی و اقتصاد شرایط مناسب را داشته باشد.

وی با تاکید بر لزوم توجه مردم به سبک زندگی ادامه داد: مردم می‌پرسند که تا چه زمانی باید ماسک بزنیم، سفر کم برویم یا فاصله اجتماعی را رعایت کنیم. باید بی‌حوصلگی را کنار بگذاریم، این سبک زندگی را باید میان مدت و بلندمدت ببینیم و باید تمام امسال را مدنظر قرار دهیم. حتی ممکن است سال آینده هم نیاز باشد همه اصول بهداشتی را مراعات کنیم و زندگی را باید با سبک جدید بنیانگذاری کنیم.

رئیس دولت تدبیر و امید تصریح کرد: حتی اگر واکسن هم در دسترس قرار بگیرد، باز هم سبک زندگی ما باید ادامه پیدا کند. امروز آماری که در جلسه دولت ارائه شد ما دیدیم در برخی از استان‌ها، افرادی امروز بستری هستند که چند ماه پیش، همانجا بستری بودند و دو مرتبه بستری شده اند. یعنی یک فردی به کووید ۱۹ مبتلا شده و به بیمارستان رفته و بستری شده و معالجه و ترخیص شده و بعد از گذشت چند ماه، دومرتبه مبتلا شده است. این داستان خود واکسن را هم زیر علامت سوال قرار می‌دهد که اگر واکسن هم آمد، چقدر تاثیر دارد.  

حتی اگر واکسن را در اختیار بگیریم نمی‌توانیم شرایط را عادی تلقی کنیم

روحانی افزود: فردی که به این بیماری مبتلا شده و ۲-۳ ماه بیشتر وی را حفاظت نکرده و دومرتبه گرفتار این بیماری شده، واکسن چه‌کار می‌تواند انجام بدهد.

رئیس جمهوری عنوان کرد: ما نمی‌دانیم آثار واکسن چقدر است و چند ماه آثار مثبت دارد و ایمنی ایجاد می‌کند. حتی اگر واکسن هم برسد، باید همچنان اصول بهداشتی استفاده از ماسک، فاصله‌گذاری و شستن دست‌ها، ضدعفونی‌کردن‌ها و همه اصول را باید ادامه بدهیم و از ترددهای غیرضرور، باز هم پرهیز کنیم. حتی در شرایطی که واکسن در اختیار ما قرار بگیرد، ما نمی‌توانیم شرایط را عادی در نظر بگیریم.  

رئیس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: نکته دیگری که بر آن تاکید دارم، یکسری دوگانگی‌هایی است که در فضای مجازی و یا در برخی از روزنامه‌های مطرح می‌شود، باید دوگانه‌انگاری‌ها نادرست در دوران کرونا مانند «سلامت یا معیشت»، «سلامت یا دیانت»، «سلامت یا فعالیت اجتماعی»، «سلامت یا آموزش و مهارت» کنار گذاشته شود و همه این دوگانه‌ها در کنار هم مدنظر قرار گیرد.

روحانی افزود: ما نباید فکر کنیم به مدرسه رفت مبتلا می‌شود ولی اگر در کوچه بازی کند مبتلا نخواهد شد، و یا اگر یک جوانی به دبیرستان رفت مبتلا می‌شود اما اگر در یک مهمانی خانوادگی شرکت کرد، مبتلا نمی‌شود. این کووید۱۹ مکان خاص، تعلق خاص، اجتماع خاص و عنوان خاص ندارد و در همه جا هست.  

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: در مدرسه، دبیرستان، مسجد، خیابان، خانه، مغازه و پیاده‌رو و همه جا هست و می‌تواند هیچ‌جا هم نباشد، در جایی که ما همه اصول را مراعات کنیم. وقتی ما همه اصول بهداشتی و هر آنچه که در رعایت این اصول به ما گفته شده را به‌طور دقیق اجرا کنیم، کووید ۱۹ در همه کجا هم که باشد به ما نمی‌رسد. این یک خطری بالقوه است، ولی بالفعل نمی‌شود.

روحانی عنوان کرد: این خطر بالقوه زمانی بالفعل می‌شود که ما اصول بهداشتی را کنار بگذاریم. بنابر این مهم نیست که در چه شغلی باشیم. اتفاقا آمار و ارقام ما نشان می‌دهد، مشاغلی که کارمند یا کارگر زیادی داشته‌اند و مراعات کرده‌اند کمتر مبتلا شده‌اند و آن جاهایی که تعداد کم بوده و مراعات نکردند مبتلا شده‌اند.

رئیس جمهوری یادآور شد: یک کارخانه عظیم و بزرگ ممکن است ۵ هزار کارگر داشته باشد و از اول کووید ۱۹ تا الان، تعداد مبتلا بسیار کم بوده و آنها هم معالجه شده‌اند و هیچ خطری اینها را تهدید نکرده است. اما یک مغازه کوچک که ۲-۳ شاگرد داشته و اصول بهداشتی را مراعات نکرده‌اند، هم صاحب مغازه و شاگردان و هم خریدار مبتلا شده‌اند.

روحانی گفت: بنابر این اینکه تعداد کارگران ۱۰ هزار یا ۵ هزار نفر باشند و یا اینکه در خانه به کودکان آموزش بدهیم یا در مدرسه، دلیل ابتلا بر این بیماری نیست، بلکه مهم این است که اصول را به‌صورت دقیق مراعات کنیم.

رئیس جمهوری تصریح کرد: اتفاقا در ماه‌محرم، هیات‌های بسیار بزرگ، معروف و پرجمعیت، پروتکل‌ها را بهتر مراعات کردند، و آنهایی که هیات‌های کوچکی بودند اصول بهداشتی را کمتر مراعات کردند و اتفاقا آنها گرفتاری درست کردند. نمونه بارز آن همین کنکور و آزمون سراسری بود.

رئیس جمهوری گفت: در آزمون سراسری برخی نگران بودند و به من نامه نوشتند و ابراز نگرانی کردند که یک میلیون نفر در کنار هم آزمون می‌دهند و گفتند که امسال را رها کنید و بگذارید یک سال عقب بیفتد و نتیجه کار آنها مشخص نباشد؛ شما می‌دانید که در این صورت چه بار سنگین روحی و روانی و اضطراب و دلهره و حتی افسردگی ایجاد می‌شد.

وی افزود: این همان دوگانه ای است که شما نمی‌پذیرید یا سلامت یا کنکور؛ نه! هم سلامت و هم کنکور؛ شما دیدید که یک میلیون نفر در کنکور شرکت کردند و هیچ ابتلایی نداشت و این از عجایب است و بعد که تعداد افرادی که احتمال مشکل ابتلا را داشتند غربالگری کردند- ۵۶ نفر بودند – تست‌های آنها منفی و معلوم شد که آزمون دقیقا با پروتکل‌های بهداشتی به سلامت برگزار شده است.

روحانی با تاکید بر اینکه اجرای پروتکل‌های بهداشتی برای مقابله با کرونا مهم است، گفت: اینکه کجا، چگونه، چه شغل و شرایطی اعم از سنی و غیره داریم تفاوتی ندارد، مهم رعایت پروتکل‌های بهداشتی است؛ اوایل کرونا این ذهنیت ایجاد شده بود که افراد ۶۰ سال به بالا یا افراد دارای بیماری زمینه ای مبتلا می‌شوند در حالی مشاهده کردیم که در این بیماری، ابتلا از نظر سنی تفاوتی ندارد و ممکن است یک کودک، جوان یا نوجوان به آن مبتلا شوند.

وی ادامه داد: همه اعم از کودک و نوجوان و میانسال و سالمند باید اصول و پروتکل‌های بهداشتی را تا زمانی که کاملا مصون شویم، رعایت کنیم، این زمان  مشخص نیست و همه باید حراست و حفاظت کنیم  و کار را پیش ببریم.

اگر مردم مراقبت‌ها را کنار بگذارند با  مشکل بزرگی مواجه خواهیم شد

رئیس جمهوری با بیان اینکه در نشست امروز بر مراعات مردم نسبت به پروتکل‌ها تاکید شد، گفت:  آمار نگران کننده ای از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارائه شد که  طبق آن گزارش، مراعات مردم در کشور در هفته های قبل از ۸۲ درصد به ۶۲  درصد کاهش یافته و این بسیار نگران کننده است.

وی ادامه داد:  اگر مردم بخواهند مساله مراقبت را کنار بگذارند، به هشدارها و به آموزش‌های عمومی از طریق رسانه‌ها توجه نکنند با مشکل بزرگی مواجه می‌شویم. نمودارها نشان می‌دهد که هر جا مراعات مردم پایین آمده از هفته بعد افزایش بیماری را داریم و هفته بعد از آن تعداد افراد بستری و هفته بعد هم مرگ و میر اضافه می‌شود و این یک زنجیره است که در کنار هم انجام می‌شود.

رسانه‌ها آموزش ملموس‌تری به مردم ارائه کنند

رئیس جمهوری از مردم خواست و تاکید کرد تا در همه جا و همه حالت این اصول مدنظر و مورد تاکید را مدنظر قرار دهند و از وزارت بهداشت و صدا و سیما و سایر رسانه‌ها هم خواست آموزش ملموس‌تری با شیوه‌های مختلف به مردم ارائه کنند.

 وی با ذکر مثالی ادامه داد: یکی کووید ۱۹ گرفته یک هفته در اداره راه می رفت از او پرسیده می‌شد در هفته گذشته حسی نداشتی می گفت چرا سر درد داشتم عطسه می‌کردم آسپرین خوردم خوب شدم.

روحانی تصریح کرد: پاییز در راه است و مردم از این به بعد کرونا را به سرما خوردگی پیوند می‌دهند در حالی‌که هر علامتی می‌آید نخست بدترین حالت را در نظر گرفته و بگوییم این کووید ۱۹ است تا بعد روشن شود نیست و خیال‌مان راحت شود.

وی افزود: علائم کووید ۱۹این نیست حتما سرفه کنیم؛ یکی می‌گوید بدنم درد می‌کرد عطسه نمی‌کردم. بحث سر سرفه و عطسه نیست این بیماری علائم مختلفی دارد. فرد مبتلا دربویایی و چشایی هم دچار اختلال می‌شود و باید مراجعه کند. در آموزش موارد را به صورت ریزتر، دقیق‌تر و ملموس‌تر برای مردم توضیح دهیم تا هر کسی مبتلا شد وظیفه شرعی و قانونی خود دانسته و دو هفته خود را ایزوله کند و حتی با اعضای خانواده خود ارتباط نداشته باشد.

رئیس جمهوری دلیل فاصله بیشتر مبتلایان در کشور ما با برخی کشور را در میزان مراعات کردن یا نکردن دانست و گفت: پزشکی و پرستاری همان است و حتی کادر پزشکی ما دلسوزتر و فداکارتر هم هستند. اما مردم آن کشورها در زمان مبتلا ۱۴ روز مراعات می‌کنند و اینجا مراعات نمی‌کنند تا کار به بیمارستان بکشد. آموزش مردم برای این است که وقتی حس کنند مبتلا شدند بدانند چگونه باید از خود مراقبتی داشته باشند.

روحانی با بیان دو نکته مهم دیگر درباره قاچاق کالا و ورود گردشگر اظهار کرد: قاچاق کالا متاسفانه در کشور ما وجود دارد و اینکه عدد آن چقدر است محل بحث است. همه ما از مرزبانی گرفته تا نیروی انتظامی، نیروهای مسلح، گمرکات و ستاد مبارز با قاچاق کالا و ارز در برابر قاچاق کالا مسئول هستیم.

وی تاکید کرد: همه باید در این شرایط روی قاچاق دارو و واکسن مراقبت بیشتری داشته باشند چون شنیده می‌شود برخی قاچاقچی‌ها دارو را به کشورهای همسایه می‌برند که ممکن است آنجا قیمت بیشتری داشته باشد و این برای سودجویی است.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: این کار ممنوع است  و اگر قرار است صادراتی باشد باید از راه قانونی انجام شود و ستاد مبارزه با قاچاق این مبارزه را در این ایام به ویژه در زمینه دارو و واکسن تشدید کند.

روحانی با انتقاد  از ورود گردشگر خارجی گفت: وزیر بهداشت نسبت به برخی زائرانی که وارد قم یا مشهد می شوند ابراز نگرانی کرد و نباید اجازه ندهیم این افراد وارد کشور شوند. گردشگری پروتکل ویژه خود را دارد و آن پروتکل باید رعایت شود.  

وی تاکید کرد: هر آنچه که از لحاظ خدمات به مردم از طریق الکترونیکی امکان پذیر است از طریق حضوری آن کار نباید انجام شود از جمله عوارض بین راهی که به صورت دستی پول گرفته می‌شود. این کار از طریق الکترونیکی باید انجام شود و همه در اجرای آن کمک کنند. بقیه کارهای ادارات هم باید این گونه باشد. هر کاری که بتوانیم از طریق الکترونیکی انجام دهیم لازم است انجام شود و جای حضور را بگیرد. بنابراین در این زمینه مراقبت کنیم که در این ایام سخت و فصل پاییز و زمستان از مشکلات عبور کنیم.


ایرنا