نقاب های پارچه ای در برابر ویروس های تاجدار؛

ماسک بپوشیم!


۱۳۹۹/۰۶/۲۹ - ۱۵:۳۸ | کد خبر: ۹۱۷۲ چاپ
ماسک بپوشیم!

کلانشهر: شاید تا همین چند ماه قبل کمتر کسی تصور این را میکرد که ممکن است روزی "ماسک" به عنوان یک پوشش دائمی و روزمره و بعضا "اجباری" برای مردم جهان شناخته شود. احتمالا در تاریخ "ماسک" تنها نوع پوشش یکسانی است که برای مردم جهان با همه تفاوت‌های فرهنگی، نژادی و دینی و در بازه زمانی بسیار کوتاهی فراگیر شده است.

هرچند که تنها دلیل استفاده از ماسک در این سطح و به این شکل، حفظ سلامت فردی و عمومی و جلوگیری از انتقال ویروس کروناست و باید باشد، اما در این بین افرادی هم بوده‌اند که از این فرصت بادآورده و فراگیری جهانی آن استفاده و تلاش کرده‌اند تا "ماسک" را به یک کالای لوکس و پوششی برای عرضه در بازار "مُد" تبدیل کنند. مسلما این نوع ارزش گذاری بر روی محصولی که ذاتا باید با هدف حفظ سلامتی جمعی و به ارزان‌ترین و آسان‌ترین شکل ممکن تولید و در اختیار عموم قرار بگیرد، باعث می‌شود تا عده‌ای پیش از تهیه آن، ابتدا به زشتی و زیبایی ظاهر و به‌روز بودن طرح و مُد آن توجه کنند.


اما این فقط یک روی ماجراست. این روزها و با ورود به فصل پاییز و آغاز موج سوم کرونا در بیشتر نقاط جهان و کشور باید هر کداممان بیش از هر زمان دیگری به پوشیدن ماسک اهمیت بدهیم و نسبت به رعایت اصول بهداشتی حساس باشیم.

هرچند که بعداز گذشت چندین ماه از فراگیری ویروس کرونا و استفاده از ماسک، ممکن است بسیاری از ما از چنین وضعیتی خسته شده باشیم اما باید بدانیم که پوشیدن و نگهداشتن ماسک با هر شکل و ترفندی، فارغ از به‌روز بودن طرح آن یا آمدن و نیامدنش به چهره‌مان، ارزانی یا گرانی‌اش، فقط و فقط برای حفظ سلامتی خودمان و دیگران در هر شغل، جایگاه و طبقه اجتماعی و عبور از دوران همه‌گیری ویروس کروناست.