سخنگوی سازمان غذا و دارو:

شواهدی مبنی بر تاثیر داروی اکتمرا در کاهش مرگ و میر کرونا وجود ندارد


۱۳۹۹/۰۶/۳۱ - ۱۰:۳۳ | کد خبر: ۹۱۹۴ چاپ
شواهدی مبنی بر تاثیر داروی اکتمرا در کاهش مرگ و میر کرونا وجود ندارد

سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره تاثیر داروی اکتمرا در کاهش مرگ‌ومیر ناشی از کوویدـ۱۹ گفت: هنوز شواهد و مدارک کافی برای اثربخشی نسبی این دارو در کاهش موارد مرگ‌ومیر ناشی از کرونا وجود ندارد.

کلانشهر: دکتر کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره برخی اخبار مبنی بر تاثیر داروی اکتمرا در کاهش نیاز به دستگاه‌های تهویه مکانیکی و کاهش مرگ‌ومیر ناشی از کوویدـ۱۹ گفت: اکتمرا دارویی است که برای موراد پیشرفته روماتیسم در دنیا استفاده می‌شود و از همان هفته‌های اول بروز و شیوع کرونا بحث‌هایی در مورد احتمال اثربخشی آن در برخی از بیماران مبتلا به کوویدـ۱۹ وجود داشت.

وی توضیح داد: بر همین اساس در برخی از کشورها و از جمله ایران مطالعات بالینی آن شروع شد. البته این دارو از همان ابتدا هم در ایران امکان تولید داخلی داشت. در مجموع مطالعات بالینی آن در حال انجام است، ولی آنچه تا امروز مشخص است، این است که اولا این دارو یک داروی همگانی یا یک ضد ویروس نیست بلکه در موارد شدید از طوفان التهابی به دنبال ابتلا به بیماری کوویدـ۱۹ و البته با احتیاط بسیار در افراد بالای ۱۸ سال و زیر ۶۵ سالی که در معرض و تهدید عفونت همزمان باکتریال نباشند و مبتلا به عفونت‌های پنهان نیز نباشند، مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته و اگرچه برخی مطالعات اولیه، اثربخشی نسبی در این معدود بیماران را گزارش کرده، اما هنوز شواهد و مدارک کافی برای اثربخشی نسبی آن در کاهش موارد مرگ‌ومیر ناشی از کرونا وجود ندارد. لذا تاکنون نیز در پروتکل درمان حتی برای بیماران در مرحله حاد و شدید نهایی قرار نگرفته است.

جهانپور در این باره افزود: بدیهی است در صورتی که نتایج مطالعات بالینی برای برخی از بیماران، اثربخشی قابل قبولی را نشان دهد و عوارض متعاقب آن نیز در حد قابل قبولی باشد، بنابر نظر کمیته علمی و کمیته درمان در آینده می‌تواند در پروتکل درمان کوویدـ۱۹ قرار گیرد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: این رویه در مورد سایر داروهای تحت مطالعه در این بیماری نیز ساری و جاری است، ولی این اتفاق تا امروز به علت کمبود شواهد و مدارک نیفتاده است.


ایسنا