کمک هزینه ساخت مسکن به افراد تحت پوشش بهزیستی گیلان پرداخت می شود

مدیرکل بهزیستی گیلان گفت:‌ تسهیلات بلاعوض ساخت مسکن به افراد و خانواده‌های تحت پوشش بهزیستی گیلان که دارای دو یا چند عضو معلول هستند پرداخت می‌شود.

به گزارش کلانشهر به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمدرضا پارسی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت:‌ اداره کل بهزیستی گیلان با کمک و مشارکت بنیاد مستضعفان استان به افراد و خانواده‌هایی که دارای دو یا چند عضو معلول هستند کمک هزینه ساخت مسکن به صورت بلاعوض پرداخت می‌کند.

مدیرکل بهزیستی گیلان با بیان اینکه خانواده‌های دارای دو یا چند عضو معلول برای دریافت مستمری‌های ماهیانه در اولویت قرار دارند عنوان کرد:‌ در بحث تأمین مسکن نیز این تعداد از خانواده‌ها می‌توانند از تسهیلات ساخت مسکن در مناطق شهری و یا روستایی استان گیلان استفاده کنند.

پارسی مبلغ تسهیلات ساخت مسکن در حوزه شهری را 30 میلیون تومان و در حوزه روستایی را 18 میلیون تومان اعلام کرد و گفت: 10میلیون تومان از این مبالغ توسط سازمان بهزیستی،‌ 15 میلیون توسط بنیاد مستضعفان و 5 میلیون نیز توسط جامعه خیران گیلان تقبل می‌شود.

وی از تحت پوشش بودن 3 هزار و 700 نفر بیمار روانی مزمن در مجموعه بهزیستی استان گیلان خبر داد و تصریح کرد: علاوه بر پرداخت مستمری،‌ 725 نفر از این افراد در مراکز توانبخشی بهزیستی گیلان تحت مراقبت هستند و 700 نفر آنان نیز از خدمات ویزیت در منزل بهره‌مند می‌شوند.
مدیرکل بهزیستی گیلان با بیان اینکه با تمهیدات اندیشیده شده در حال حاضر بیش از 90 درصد بیماران اوتیسم در گیلان مستمری ماهانه دریافت می‌کنند افزود:‌ بهزیستی گیلان هر ساله مبالغ زیادی را برای خرید انواع وسائل توانبخشی و توزیع آن بین افراد تحت پوشش این مجموعه خدماتی هزینه می‌کند.

پارسی با اشاره به اینکه سال گذشته بالغ بر یک میلیارد و 600 میلیون تومان انواع وسائل توانبخشی خریداری و توزیع شد اظهار داشت: این وسائل و ملزومات شامل 90 عدد سمعک، هزار عدد باطری سمعک، هزار عدد ویلچر و 600 عدد تشک مواج بود که بین خانواده‌ها‌ی تحت پوشش توزیع شد.

وی از تحت پوشش بودن ‌42 هزار نفر معلول که بعضاً دچار مشکلات بینایی، شنوایی، جسمی و حرکتی، ضایعات نخاعی،‌ معلولیت‌های ذهنی و بیماری روانی هستند خبر داد و گفت: تعداد هزار و 500 نفر از این افراد نیز سال قبل شناسایی شدند و تحت پوشش بهزیستی گیلان درآمدند.

مدیرکل بهزیستی گیلان معلولیت 23 هزار نفر از افراد تحت پوشش بهزیستی گیلان را در حد شدید و خیلی شدید اعلام کرد و بیان داشت:‌ 2 هزار و 800 نفر از معلولان تحت پوشش بهزیستی گیلان در 36 مرکز شبانه‌روزی استان تحت نگهداری و ارائه خدمات مراقبتی و توانبخشی قرار دارند.

پارسی جمع کل هزینه‌هایی را که بهزیستی گیلان برای این تعداد از مراکز توانبخشی به صورت یارانه ماهانه واریز می‌کند را برشمرد و اظهار داشت: در حال حاضر اداره کل بهزیستی گیلان ماهیانه بالغ بر 2 میلیارد تومان اعتبار را به مراکز ارائه خدمات توانبخشی ویژه معلولان استان اختصاص می‌دهد.