افتتاح اولین موزه مدرسه شمال کشور در رشت


۱۳۹۹/۰۷/۱۰ - ۱۳:۵۱ | کد خبر: ۹۳۷۰ چاپ
افتتاح اولین موزه مدرسه شمال کشور در رشت

اولین موزه - مدرسه شمال کشور دهمین روز مهر ۱۳۹۹ در دبیرستان ماندگار شهید بهشتی رشت گشایش یافت.

کلانشهر: به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان، «موزه _ مدرسه سنجش و اندازه گیری گیلان» در فضایی به وسعت 40 متر مربع و با مساعدت اداره کل آموزش و پرورش استان، اداره کل تجهیز و نوسازی مدارس، میراث فرهنگی و گردشگری و انجمن دانش آموختگان دبیرستان ماندگار شهید بهشتی رشت گشایش یافت.

در این موزه انواع ظروف سفالی، وزنه، پیمانه و ترازوهایی متعلق به دوره های مختلف تاریخی با قدمتی نزدیک به 600 سال در جوار مدرسه ماندگار شهید بهشتی رشت به نمایش گذاشته شده است. در این موزه  ابزارهای گوناگون سنجش و  اندازه گیری طول، سطح، حجم و وزن در دوره های مختلف تاریخی به نمایش درآمده است. همچنین واحد وزن های روسی مانند: پوت، نیم پوت، گرونیکا و قپان های فلزی و چوبی و وسایل توزین ابریشم از نوع فلزی و چوبی نیز ارائه شده است.

«موزه _ مدرسه سنجش گیلان» با هدف آشنایی و آموزش بازدید کنندگان به ویژه دانش آموزان با انواع واحدها و ابزارهای اندازه گیری متریک  و ابزارهای سنتی سنجش و اندازه گیری گشایش یافته است که از طریق : دیداری (مشاهده ) شنیداری ( گفتگو) و لمس کردن (بساوایی) انجام  خواهد شد.

در حاشیه گشایش این موزه ضمن تقدیر از  آقای امیر قربانی (بانی اصلی این موزه-مدرسه) از 4 کتاب با عناوین: «میراث صنعتی گیلان»، «کاوش های ماسوله»، «جاذبه های گردشگری گیلان» و کتاب « گالش ها » رونمایی شد.

گفتنی است این موزه تخصصی حاصل 14 سال فعالیت و تلاش آقای «امیر قربانی» (دبیر بازنشسته فیزیک دبیرستان ماندگار شهید بهشتی رشت) در گردآوری ابزارهای مختلف  و تاریخی اندازه گیری است که برای اولین بار در استان گیلان به بهره برداری رسیده است.