دانشمندان فرانسوی مدعی شدند؛

شناسایی یک داروی موجود که بر درمان کرونا موثر است


۱۳۹۹/۰۷/۱۱ - ۱۰:۴۷ | کد خبر: ۹۳۷۵ چاپ
شناسایی یک داروی موجود که بر درمان کرونا موثر است

دانشمندان انستیتو پاستور در شهر لیل در شمال فرانسه ادعا کرده‌اند که موفق به شناسایی دارویی «موثر» برای مقابله با بیماری «کووید ۱۹» شده اند.

کلانشهر: این دانشمندان می‌گویند این دارو یکی از دو هزار دارویی است که طی پنج ماه گذشته تاثیر آن بر بیماران مبتلا به ویروس کرونا بررسی شده است. آنها تاکید کرده‌اند که آزمایش‌های بالینی برای تائید قطعی تاثیر ضد ویروسی این دارو بر بیماران «کووید ۱۹» انجام خواهد شد. یکی از اعضای تیم تحقیق در انستیتو پاستور لیل درباره شناسایی این دارو گفت: «برای کارآزمایی بالینی این دارو به صدها بیمار احتیاج داریم.»

او افزود: «چند ترکیب دارویی را اواخر ماه مه شناسایی کردیم اما باید آنها را بر اساس مدل‌های دقیق‌تری می‌سنجیدیم تا از تاثیر واقعی آنها بر روی انسان آگاه شویم.»

پژوهشگران انستیتو پاستور لیل از ریه مصنوعی انسان برای سنجش تاثیر داروها استفاده کردند. دارویی که اکنون از آن به عنوان «درمان بسیار امیدوارکننده» بیماری «کووید ۱۹» یاد میشود بر روی سلول های بدن انسان و ریه مصنوعی آزمایش شد و بنا به نتیجه این بررسی‌ها «موثر» تشخیص داده شده است.

دانشمندان از اعلام نام این دارو خودداری کرده‌اند اما به گفته آنها هم اکنون در بازار موجود است. آنها دلیل عدم اعلام نام این دارو را جلوگیری از شکل‌گیری «بازار سیاه» و مدیریت ذخیره آن عنوان کرده‌اند.

موجود بودن این دارو در بازار به این معناست که مجوز عرضه آن پیش از این برای بیماری یا بیماری‌های دیگری صادر شده و اثرات جانبی آن قبلا مشخص شده است. به این ترتیب در صورت تائید نهایی در آزمایش‌های بالینی نیازی به صدور مجوز برای عرضه آن نیست. از سوی دیگر به گفته پژوهشگران انستیتو پاستور لیل این دارو اثرات جانبی شدیدی بر روی بیماران ندارد.

انستیتو پاستور لیل امیدوار است که تجویز داروی شناسایی شده برای درمان بیماران مبتلا به ویروس جدید کرونا پس از انجام آزمایش‌های بالینی از ابتدای سال ۲۰۲۱ آغاز شود. به گفته دانشمندان، مبتلایان به ویروس کرونا اگر در مراحل اولیه ابتلا به این ویروس، داروی شناسایی شده را مصرف کنند به نوع حاد بیماری «کووید ۱۹» مبتلا نخواهند شد.


همشهری‌آنلاین

نظر شما:

security code