باورهای بهداشتی اشتباه برای مقابله با کرونا را بشناسید

کلانشهر: در این روزهای جولان کرونا که آگاهی نسبت به پروتکل بهداشتی نقش بسزایی در جلوگیری از انتقال ویروس دارد، باورهای بهداشتی اشتباه و همچنین رفتارهای وسواس گونه می‌تواند سلامت شهروندان را به خطر بیندازد.

در این روزهای کرونایی که بازار شایعات نیز داغ است، برخی افراد به علت ناآگاهی به بعضی از این شایعات اعتماد کرده و اقدامات بهداشتی اشتباهی انجام می دهند که علاوه بر این که اثری در جلوگیری از انتقال ویروس ندارد، بلکه می تواند سلامت آنها را به خطر بیندازد.

در این راستا دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توصیه های بهداشتی را به مردم کرده است که در ذیل می خوانید:

برخی افراد به اشتباه فکر می کنند گرم نگه داشتن و بالا بردن بیش از حد دمای اتاق می تواند در جلوگیری از انتقال ویروس نقش داشته باشد درحالی که این باوری بدون پشتوانه علمی است.

همچنین یکی دیگر از باورهای اشتباه در روزهای کرونایی این است که حمام کردن با آب داغ روش مناسبی برای مقابله با ویروس است، درحالی که این اقدام نیز باوری اشتباه و غیرعلمی است. با وجود باور برخی افراد، تاکنون هیچ سند علمی اثر روغن ها و مکمل های گیاهی را در درمان بیماری کرونا تایید نکرده است.

یکی از رفتارهای اشتباه در این روزها، استفاده افراطی از محلول های سفید کننده و پاک کننده با غلظت زیاد است.

با فرا رسیدن نیمه دوم سال و سرد شدن هوا ممکن است بسیاری از افراد از بازگذاشتن پنجره ها برای تهویه مناسب غافل شوند که این مساله می تواند احتمال انتقال ویروس را افزایش دهد.

در روزهایی که به علت محدودیت های کرونایی ساعات ماندن افراد در خانه افزایش یافته، یکی از اقدامات اشتباه پر کردن کابینت ها از تنقلات و خوراکی های پرکالری و ناسالم است، مصرف این خوراکی ها می تواند باعث افزایش وزن و مشکلاتی از قبیل دیابت و بالارفتن فشار خون شود.

شست و شو و تعویض به هنگام ملحفه ها و توجه به نظافت محل خواب، یکی از اقدامات مهمی است که در ارتقای بهداشت افراد اثر مثبتی دارد. نگهداری گل و گیاه در منزل می تواند باعث بهبود کیفیت هوای داخل اتاق شود.

یکی از نکات مهم در استفاده از دستمال های یک بار مصرف، امحای بهداشتی آنهاست و بی توجهی به این مساله می تواند باعث انتقال آلودگی و سرایت ویروس شود.

اگر چه اصلی ترین راه انتقال ویروس کرونا رعایت نکردن فاصله مناسب با افراد بیمار است، اما همچنان ضدعفونی کردن روزانه سطوحی مانند دستگیره های درب، اسباب بازی های کودکان، کلیدهای برق و ... توصیه می شود.

بسیاری افراد آن طور که باید به نظافت منظم اسکاچ، سیم و اسفنج ظرفشویی توجه نمی کنند در حالی که این امر یکی از نکات مهم بهداشتی است که می تواند در جلوگیری از انتقال انواع میکروب ها و ویروس ها نقش مهمی داشته باشد. / ایرنا