چگونه تک فرزندان خوبی تربیت کنیم؟


۱۳۹۹/۰۷/۱۹ - ۱۸:۱۴ | کد خبر: ۹۵۲۲ چاپ
چگونه تک فرزندان خوبی تربیت کنیم؟

کلانشهر: یک روانشناس، از والدین خواست مهارت فرزندپروری داشته باشند و اضافه کرد: اگر پدر و مادر خودشان مهارت های زندگی را آموخته باشند و براساس استانداردهای تربیتی فرزند خود را تربیت کنند، دچار حساسیت های تک فرزندی نخواهند شد.

عاطفه دبیری در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به افزایش پدیده تک فرزندی طی سه دهه اخیر، اظهار کرد: امروزه تک فرزندی مرسوم شده است و خانواده ها علاقه دارند یک فرزند داشته باشند؛ نه چند فرزند.

وی با بیان اینکه برخی از اندیشمندان حوزه کودک در سده گذشته تک فرزندی را به مثابه بیماری می دانستند، افزود: تک فرزندها آسیب پذیری بیشتری دارند و تحقیقات نشان داده که تک فرزندان در طول روز کمتر از ۱۵ دقیقه فعالیت بدنی دارند، اما نگرانی درباره تک فرزندها بیشتر معطوف به برقراری ارتباط و ایجاد تفاهم با دیگران است.

این روانشناس، با اشاره به منفعت تک فرزندی، تصریح کرد: خانواده بیشترین وقت و هزینه را صرف تک فرزند می کند و لذا عملکرد آنان به ویژه در حوزه تحصیل بهتر است، اما فرزندانی که خواهر یا برادر کوچک تر دارند، برقراری ارتباط و تعامل را در طول روز تمرین می کنند و گاهی عصبانی می شوند و گاهی سرزنش می کنند و انعطاف به خرج می دهند و قاعده بازی را به نفع خواهر یا برادر کوچکتر خود عوض می کنند لذا حس حمایت گری در آنان شکل می گیرد.

دبیری، با بیان اینکه تک فرزندها گفت وگو ندارد، خاطرنشان کرد: چندفرزندها زودتر خواندن و نوشتن را یاد می گیرند و حروف و اعداد را قبل از رفتن به مدرسه می دانند. همچنین فرزندان از خواهر و برادر خود گفت وگو کردن را می آموزند و زودتر با دیگران تعامل دارند.

وی برآورده شدن خواسته را یکی از مزیت های تک فرزندی دانست و عنوان کرد: خانه برای تک فرزندها خلوت تر است و خواسته های آنان زودتر برآورده می شود لذا سطح تحمل تک فررندها کاهش پیدا می کند و انتظارات آنان بالا می رود.

این روانشناس، با بیان اینکه تک فرزندها علاقه دارند همواره مرکز توجه باشند، گفت: این خودمحوری و مرکز توجه بودن در بزرگسالی تک فرزندها نیز اثرگذار است و معمولا این ویژگی را حفظ می کنند.

وی از والدین خواست مهارت فرزندپروری داشته باشند و اضافه کرد: اگر پدر و مادر خودشان مهارت های زندگی را آموخته باشند و براساس استانداردهای تربیتی فرزند خود را تربیت کنند، دچار حساسیت های تک فرزندی نخواهند شد.

دبیری، یکی از مشکلات تک فرزندها را در سنین نوجوانی دانست و بیان کرد: تک فرزندها نسبت به جنس مخالف دچار اضطراب می شوند، زیرا هرگز برادر یا خواهر نداشته اند و جنس مخالف برای آنان عجیب و ناشناخته است. همچنین قدرت انتخابات در تک فرزندها کمتر است.

این روانشناس، با بیان اینکه والدین تک فرزند با آنان مانند کودک رفتار نمی کنند، ادامه داد: تک فرزندها معمولا وقت بیشتری را با بزرگترها می گذارنند و لذا در برقراری ارتباط با بزرگترها راحت هستند و در رفتار و کلام آنان پختگی و بلوغ دیده می شود و خیلی زود نگرش بزرگترها را بروز می دهند.

وی با اشاره به سازگاری و اجتماعی بودن تک فرزندها، یادآور شد: تک فرزندها تفاوتی با چندفرزندها ندارند، در حالی که فرزند وسط، فرزند آخر و تک فرزند به ترتیب بیشترین حسادت را دارند و حسادت در فرزند اول کم است. همچنین تک فرزندها در خودخواهی با چندفرزندها تفاوتی ندارند.

دبیری، با بیان اینکه همکاری و مشارکت تک فرزندان نسبت به فرزندان اول و آخر خانواده بیشتر است، گفت: انعطاف پذیری، محبوبیت، بخشش و خیرخواهی در تک فرزندها بیشتر وجود دارد لذا والدین باید بیشتر بر تربیت تک فرزندان تمرکز کنند و به سمت ایجاد مهارت های خاص در آنان نروند، زیرا کودکانی که بدون توجه به علایق و استعدادها و انگیزه های آنان مهارت یاد می گیرند، دچار فشار و اضطراب می شوند. متاسفانه والدین تک فرزندها کمبودها و خواسته ها و آرزوهای خودشان را بر روی کودک پیاده می کنند که نوعی سوءاستفاده محسوب می شود.

وی با اشاره به افزایش وسواس و افسردگی در کودکان تک فرزند نسبت به چندفرزندان، تصریح کرد: تک فرزندان پرتوقع هستند و پرخاشگری بیشتری دارند و در شرایط استرس زا وابستگی بیشتری در آنان دیده می شود.

این روانشناس، با بیان اینکه تک فرزندان نمی دانند چگونه با دیگران کنار بیایند، اظهار کرد: والدین محیط بیرون از خانه را برای تک فرزندان فراهم کنند تا با سایر کودکان در ارتباط باشد لذا پدر و مادر برای تک فرزندشان همبازی بخرند، یعنی با مهیا کردن شرایط امکان بازی کردن با دوستان در همسایگی و فامیل را ایجاد کنند و این تجربه باید روزانه تکرار شود. همچنین دخالت فرزندان در فعالیت های اجتماعی بسیار تجربه موفقی برای آنان است.

دبیری، داشتن خواهر و برادر را بهتر از تنها بودن دانست و گفت: تجربیات خواهران و برادران بسیار مفید است و نباید کودک را از این تجربیات لذت بخش زندگی محروم کنیم، زیرا علاوه بر همبازی در آینده خانواده بزرگتری خواهند داشت.

نظر شما:

security code