عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا هشدار داد که در صورت تداوم شرایط فعلی، قطعا میزان مرگ و میرهای ناشی از بیماری کرونا افزایش می‌یابد.

وضعیت کرونا در ایران بسیار بحرانی شد / برخی بیماران به بستری شدن هم نمی رسند و می میرند

کلانشهر: دکتر مینو محرز گفت: متاسفانه وضعیت شیوع کرونا بسیار بد است. به طوری که تخت خالی برای بستری مبتلایان جدید وجود ندارد و حتی ممکن است بیماران برای بستری در نوبت قرار گیرند.

وی افزود: بسیاری از بیمارستان‌های تهران درگیر هستند و بیمارستان‌های معین هم از بیماران کرونایی پر شده‌اند. حتی برخی بیمارستان‌های خصوصی هم ظرفیت‌هایی را برای بستری بیماران مبتلا به کرونا اختصاص داده‌اند.

دکتر محرز با بیان اینکه بسیاری از بیماران به صورت سرپایی درمان می‌شوند، گفت: افرادی که بدحال هستند، نیاز به بستری دارند که در حال حاضر برای آنها هم جا به اندازه کافی برای بستری وجود ندارد.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی ضمن هشداری جدی به مردم در زمینه رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پرهیز از سفررفتن، گفت: خوب است که ما ایرانی‌ها اهل سفر و گشت و گذار در طبیعت هستیم، اما بارها اعلام کرده‌ایم که در حال حاضر باید قبول کنیم ما یک وظیفه جمعی داریم و باید در خانه بمانیم و فاصله‌گذاری فیزیکی را رعایت کنیم تا بتوانیم تا اندازه‌ای نمودار بیماری را که به صورت وحشتناکی در حال بالا رفتن است، کنترل کنیم و برای بستری و درمان هموطنان‌مان که ممکن است جان‌شان را از دست دهند، جا باشد.

دکتر محرز درباره مسافرت‌ها هشدار داد و گفت: بدون توجه به کرونا مسافرت می‌رویم، اما وقتی برمی‌گردیم، تمام اعضای خانواده مبتلا شده‌اند. در حال حاضر بسیاری از بیماران ما افراد مسن با بیماری‌های زمینه‌ای هستند که مرگ و میر هم در این گروه بالاست. چون قدرت سرایت ویروس زیاد شده و همه یکدیگر را مبتلا می‌کنند. در حال حاضر می‌بینیم که مردم خانوادگی به کرونا مبتلا می‌شوند. نه اینکه فقط یک نفر از اعضای خانواده مبتلا شود و این نشان می‌دهد که مدل رفتار ویروس تغییر کرده است.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد: بنابراین تنها راه عدم ابتلا به بیماری کووید-۱۹ رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی، ماندن در خانه تا حد امکان، استفاده از ماسک و شستن مکرر دست‌هاست. البته می‌دانم که همه مردم از این شرایط خسته شده‌اند، اما بالاخره عملکرد مردم هم برای حفظ سلامتی‌شان در دوران کرونا مهم است.

محرز درباره احتمال افزایش روزانه مرگ و میرهای ناشی از کرونا با توجه به اینکه چند روز است آمار فوتی‌ها بالاتر از ۲۰۰ مورد بوده است، گفت: قطعا در صورت تداوم این شرایط میزان مرگ و میرها افزایش می‌یابد. متاسفانه برخی بیماران حتی به بستری شدن هم نمی‌رسند و باید دانست که وضعیت بسیار بحرانی است و مردم باید رعایت کنند.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی گفت: گاهی مردم می‌گویند ما از تهران به ویلایمان در شمال می‌رویم و جای دیگری نمی‌رویم، اما بالاخره همین رفت و آمد، خرید بین راه و ... وجود دارد. اگر این موارد را رعایت کنیم و بتوانیم سیر بیماری را کُند کنیم، می توانیم به بستری و درمان همه هموطنان‌مان که در حال حاضر گرفتار بیماری هستند، برسیم.

وی با بیان اینکه ویروس در خردادماه جهش یافت و قدرت سرایتش افزایش پیدا کرد. در حال حاضر هم بیماری شدیدتر نشده، اما سرعت انتقالش بسیار بالاتر رفته و تعداد بیماران بسیار زیاد شده است.


ایسنا