تغذیه، با ایمنی و مقاومت افراد در برابر عفونت کاملا مرتبط است

کلانشهر: عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه سیستم ایمنی بدن تا حد زیادی به عواملی نظیر ژنتیک، محیط زندگی، شیوه زندگی، تغذیه و همچنین تعامل بین این عوامل بستگی دارد گفت: تغذیه با ایمنی و مقاومت افراد در برابر عفونت کاملا مرتبط است.

دکتر مرجان مهدوی روشن در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه عملکرد سیستم ایمنی بدن  تا حد زیادی به عواملی نظیر ژنتیک، محیط زندگی، شیوه زندگی، تغذیه و همچنین تعامل بین این عوامل بستگی دارد، اظهار کرد: تغذیه به عنوان یک عامل اصلاح پذیر در تأثیرگذاری بر عملکرد سیستم ایمنی بدن برای چندین دهه مورد مطالعه قرار گرفته و ثابت شده است که وضعیت تغذیه ای با ایمنی و مقاومت افراد در برابر عفونت کاملا مرتبط است.

وی ادامه داد: کمبود ماکرونوترینت ها و هم میکرونوترینت ها باعث اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود که البته با اصلاح دریافت مواد مغذی قابل برگشت است.

مهدوی روشن با تاکید بر اینکه تقریباً تمام مواد مغذی موجود در رژیم غذایی نقش مهمی در حفظ پاسخ ایمنی دارند، تصریح کرد: کمبود و یا حتی مصرف زیاد آنها می تواند تاثیر منفی بر وضعیت ایمنی و افزایش حساسیت به انواع عوامل بیماری زا از جمله ویروس ها داشته باشد.

وی با اشاره به اهمیت رعایت تنوع و تعادل در برنامه غذایی، استفاده از همه پنج گروه غذایی شامل گروه نان و غلات با تاکید بر غلات و نان های سبوس دار، گروه میوه ها با تاکید بر مصرف انواع مختلف میوه ها مخصوصا مرکبات، گروه سبزی ها با تاکید بر مصرف انواع آنها با رنگ های متفاوت، گروه گوشت ها با تاکید بر تخم مرغ، مرغ، ماهی، حبوبات و همچنین مغزهای گیاهی و گروه شیر و لبنیات با تاکید بر مصرف لبنیات کم چرب را لازم دانست.