تجهیز اراضی شالیزاری مزایای زیادی دارد

معاون آب و خاک و فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: تجهیز اراضی شالیزاری مزایای زیادی برای بهره برداران بخش کشاورزی به همراه دارد.

به گزارش کلانشهر به نقل از ایسنا، آقا بیگی با بیان اینکه نقش کارآفرینان بخش خاک در جذب متخصصین علوم و مهندسی خاک یکی از پروژه‌های مهم و بارز است گفت: با محوریت مدیریت آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی گیلان، تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری هم اکنون در حال اجرا است.

وی با بیان اینکه تاکنون بیش از ۸۴ هزار هکتار از اراضی استان تجهیز شده است، اضافه کرد: اجرای این پروژه دارای مزایای زیادی برای بهره برداران بخش کشاورزی به همراه داشته و همواره مورد استقبال آنان واقع شده است.

آقا بیگی ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات سازمان جهاد کشاورزی ترویج و اطلاع‌رسانی انجام آزمون خاک توسط کارشناسان است که البته این مهم در قبل و بعد از اجرای تجهیز و نوسازی توسط آزمایشگاه‌های خاک شناسی معتبر استان انجام می‌شود و پس از تفسیر نتایج به همراه توصیه کودی در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه امسال شعار همایش روز جهانی خاک  «برای آلودگی خاک راه حل باشیم»  است، تصریح کرد: باید بیشتر به مقوله خاک و اهمیت دادن به مدیریت بهینه و پایدار خاک در استان توجه کنیم.

آقا بیگی گفت: اجرای طرح تجهیز و یکپارچه سازی اراضی کشاورزی برای حفظ و حاصلخیزی شالیزارها اجرا می شود و در حال حاضر ۱۶۰ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان مستعد اجرای این طرح است.

وی افزود: تاکنون84هزار هکتار از شالیزارهای استان تجهیر و یکپارچه سازی شده و بقیه نیز در دستور کار قرار دارد. 

نظر شما:

security code