وقتی که بعد از تازه ترین خبر از شورای شهر رشت، حالمان شبیه آن پسرک ساده دل می شود؛

ایرج نوذری، مشاور، رشت، شیب، بام؟


۱۳۹۹/۰۸/۰۱ - ۰۱:۱۴ | کد خبر: ۹۷۴۰ چاپ
ایرج نوذری، مشاور، رشت، شیب، بام؟

کلانشهر _ وحید احمدی‌آرا: رییس شورای شهر از انتخاب مشاور فرهنگی خود رمزگشایی کند. خبر را همه شنیدیم و خواندیم و همچنین فرمایشات مشاور فرهنگی جدید شورای شهر رشت را که رشتی نیست و اما به شهرهای شمالی علاقمند است!

بیش از هر چیز سراغ دوستان جوان و پاسخگویم که عضو شورا و رییس و نایب رییس کمیسیون فرهنگی شورا هستند. بهراد و فرهام هر دو از دلیل و نحوه ی انتخاب این بازیگر متولد قزوین و ساکن تهران به عنوان مشاور شورای شهر رشت ابراز بی اطلاعی کردند و این انتخاب را حاصل تصمیم فردی رییس شورای شهر رشت دانستند.

کامنتها و نظرات همشهریان م در فضای مجازی ذیل خبر مربوطه را خواندم و استوری های بسیاری از فعالان فضای مجازی را دیدم.

اینکه جایگاه ایرج نوذری در هنر و فرهنگ معاصر ایران کجاست را به اهالی متخصص فرهنگ و هنر گیلان واگذار می کنم اما در عین حال این حق را برای همه ی دلسوزان و دلسوختگان فرهنگ و هنر این شهر محفوظ می دارم که مطالبه گری کنند و از رییس شورا سوالاتی بجا و اساسی را مطرح کنند.

مهم ترین و فراگیرترین سوالی که در میان اندک مخاطبانی که هنوز کنش های شورای پنجم را بی واکنش نمی گذارند و هنوز مانند بسیاری از کنشگران شهری و مدیریتی بیخیال رفتارهای عجیب و غیرقابل توجیه این شورا نشده‌اند، طرح شده این است که آیا در میان اهالی فرهنگ و هنر گیلان و رشت و یا هنرمندان رشتی مقیم پایتخت که کم شمار هم نیستند، فردی نبوده که توانمندی‌ها، شهرت و کارآمدی هم سنگ آقای نوذری را دارا باشد؟

هر چند شخصا معتقدم متاسفانه رقابت‌ها و حسادت‌های اغلب غیر فرهنگی و فرا هنری هنرمندان شهرم آنقدر زیاد است که هر فردی به این عنوان برگزیده می شد قطعا حاشیه‌ها و حرف و حدیث‌های مشابهی در پی داشت، اما این بداخلاقی همشهریانم مسلما نمی‌تواند دلیلی برای انتخاب ایرج نوذری به این سمت باشد.

و سوال اساسی‌تر از رییس شورای شهر رشت این است که کدام سابقه، کدام قابلیت و کدام شاخصه‌ی شخصی، کدام توان مدیریتی و کدام رزومه‌ی هنری، فرهنگی ایشان دلیل انتخابش به عنوان مشاور فرهنگی شورای شهر رشت بوده است؟ و اساسا این گزینش چه سود و فایده‌ای برای شورای شهر رشت و رشتوندان دارد؟

با روحیاتی که از احمد رمضانپور در اهمیت دادنش به نظر رسانه‌ها و پرسشگران سراغ دارم مطمئنم که ایشان این سوالات را بی‌پاسخ نخواهد گذاشت و از صمیم قلب امیدوارم که پاسخ درخور، شایسته و قابل دفاعی به انتقاداتی که به این انتصاب وارد است، ارائه کند.

بدیهی است از دوستان جان و جوانم  در کمیسیون فرهنگی شورا هم انتظار این می‌رود که حتی اگر بی‌اطلاع بودند و به واسطه رودربایستی و یا هر چیزی در مراسم اعطای این حکم حضور داشتند و سکوت کردند و لب به اعتراض نگشودند، پیگیر این مبحث باشند و دست کم نظر خود را درباره‌ی این گزینش عجیب اعلام کنند.

تا لحظه‌ی نگارش این مطلب بهراد ذاکری عزیزم، در استوری صفحه‌ی شخصی خود به این مطلب اشاره کرد و این انتخاب را تصمیم فردی رییس شورا عنوان نموده است و قطعا انتظار می‌رود سایر اعضای شورا و علی الخصوص اعضای کمیسیون فرهنگی در این خصوص اظهار و اعلام نظر کنند.

جامعه‌ی فرهنگ و هنر رشت بی‌صبرانه منتظرند معیارها و دلایل فنی، مدیریتی این انتخاب و فواید و مزیتهای احتمالی حضور ایرج نوذری در منصب مشاور فرهنگی شورای شهر رشت را از زبان ریاست محترم شورای شهر رشت بشنوند.

اینکه در این انتخاب آیا از اهالی فرهنگ و هنر نظری اخذ شده و چه ملاکی در این گزینش لحاظ شده است؟

آیا اساسا در سوابق فردی نوذری، موارد مشابهی وجود داشته است و اگر داشته در کدام شورا، کدام شهر و کدام جایگاه مدیریتی بوده است؟ چرا میان این همه هنرمند و بازیگر و کارگردان و ...چه بومی چه غیربومی ...این انتصاب و قطعا این افتخار، می گویم افتخار چرا که قطعا نام رشت در کنار هر عنوانی خود به خود افتخار می آورد، نصیب ایرج نوذری شده است؟

 

یادداشت‌هایی که در کلانشهر منتشر می‌شوند مشخصا موضع رسمی این رسانه نیستند.

نظر شما:

security code