صادرات صنایع دستی گیلان افزایش یافت صادرات صنایع دستی گیلان افزایش یافت
مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت: صادرات صنایع دستی استان در ۱۰ ماهه امسال ۲۵ درصد افزایش داشته است.

 مسافران از سفر به جاده چالوس پرهیز کنند مسافران از سفر به جاده چالوس پرهیز کنند
مسئول سالن عملیات مرکز مدیریت راه های کشور گفت: محورهای هراز و چالوس به علت ریزش بهمن و کولاک تا اطلاع ثانوی مسدود شد.

خبرهای جدید از ارائه وام سفر/ رونمایی از پلتفرمی به نام ایران سفر خبرهای جدید از ارائه وام سفر/ رونمایی از پلتفرمی به نام ایران سفر
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی ایرانگردی و جهانگردی شرایط تخصیص وام سفر را تشریح کرد و گفت: وام ۳۰ میلیون تومانی سفر به سرپرستان خانوار تعلق می گیرد.

آلمان از آثار غارت شده دل نمی کند آلمان از آثار غارت شده دل نمی کند
مقامات آلمانی می‌گویند که هیچ برنامه‌ای برای بازگرداندن آثار باستانی، شامل «سردیس نفرتیتی» و «محراب پرگامون» به صاحبان واقعی ندارد.

اجرای طرح اسکله گردشگری در بندر انزلی اجرای طرح اسکله گردشگری در بندر انزلی
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان از اجرای طرح اسکله گردشگری تفریحی در بندر انزلی خبرداد.

سهم میراث فرهنگی ۶۰٪، گردشگری ۲۷٪ و صنایع دستی ۷.۵٪ از بودجه وزارتخانه/ با وجود افزایش بودجه وزارت میراث، این رقم کاهشی است سهم میراث فرهنگی ۶۰٪، گردشگری ۲۷٪ و صنایع دستی ۷.۵٪ از بودجه وزارتخانه/ با وجود افزایش بودجه وزارت میراث، این رقم کاهشی است
یک کارشناس آمار و برنامه ریزی با اشاره به سهم ۶۰ درصدی میراث‌فرهنگی، سهم ۲۷ درصدی گردشگری و سهم ۷.۵ درصدی صنایع دستی از بودجه وزارتخانه میراث و گردشگری گفت: هرچند ممکن است در نگاه نخست بودجه وزارتخانه افزایشی به نظر آید اما این رقم کاهشی است.

«سِلکِه»؛ تلاقی آموزش و گردشگری در گیلان «سِلکِه»؛ تلاقی آموزش و گردشگری در گیلان
۲۴ دی ماه آغاز هفته ملی هوای پاک است و گردشگری به‌ویژگیِ واضحِ سرزمین شالی و باران، گیلان تبدیل شده است و امروز با فراهم شدن ظرفیت پرنده‌نگری در پناهگاه حیات وحش سلکه و جذب گردشگران، این ظرفیت به گواه متولیان امر مورد اقبال دانش آموزان برای پرنده‌نگری و آموزش مسائل زیست محیطی تبدیل شده است.

قسمتی از دریای کاسپین یخ زد + فیلم قسمتی از دریای کاسپین یخ زد + فیلم
کلانشهر -خبرگزاری ORIENT با اتنشار این ویدیو نوشت: سرمای غیرعادی امسال، ساحل کاسپین را با پوششی سفید پوشانده که بیش از ۳۰ درصد بیشتر از ارقام معمول برای این زمان است. در واقع تقریباً هر زمستان، کاسپین با پوسته کوچکی از یخ پوشیده می‌شود که تأثیری ...

گردشگران از سفر به گیلان خودداری کنند گردشگران از سفر به گیلان خودداری کنند
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان تاکید کرد: برای مدیریت بهینه مصرف گاز و جلوگیری از مشکلات احتمالی تا عادی شدن شرایط گردشگران از مسافرت به گیلان خودداری کنند.

موزه‌های گیلان و ۱۵ استان دیگر تعطیل شدند موزه‌های گیلان و ۱۵ استان دیگر تعطیل شدند
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از تعطیلی موزه‌ها، کاخ‌ها و محوطه‌های تاریخی برخی استان‌ها در روز شنبه ۲۴ دی ماه خبر داد.

گردشگران پنجشنبه و جمعه به ماسوله سفر نکنند گردشگران پنجشنبه و جمعه به ماسوله سفر نکنند
فرمانده انتظامی فومن از اعمال محدودیت تردد در محور شهر ماکلوان به ماسوله خبر داد و گفت: به علت یخبندان و افزایش ایمنی روزهای پنجشنبه و جمعه محدودیت ترددی در این مسیر اعمال می شود.

قوی ترین پاسپورت جهان و رتبه ایران در سال ۲۰۲۳ قوی ترین پاسپورت جهان و رتبه ایران در سال ۲۰۲۳
فهرست قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۲۳ درحالی اعلام شد که همچنان سه کشور آسیایی در جایگاه‌های برتر این فهرست به چشم می‌خورند.

 رشت میزبان دومین نشست تخصصی گردشگری مقاومت ایران رشت میزبان دومین نشست تخصصی گردشگری مقاومت ایران
فعالان فرهنگی مراکز ۱۰ استان کشور با هدف بررسی راه‌های توانمندسازی ظرفیت‌های گردشگری مقاومت در رشت گردهم آمدند.

در تامین مواد اولیه صنایع دستی هیچ مشکلی نداریم/ «سه گام» تا تجاری سازی صنایع دستی در تامین مواد اولیه صنایع دستی هیچ مشکلی نداریم/ «سه گام» تا تجاری سازی صنایع دستی
سرپرست اداره‌کل حمایت از تولید صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی گفت: تمام مواد اولیه صنایع دستی ایران از مواد موجود در کشور تامین می‌شوند بنابراین صرفاً در حوزه مواد اولیه ممکن است در بخش رنگ و لعاب با چالش‌هایی روبرو باشیم.

شهر رشت، شهر صنایع دستی در یونسکو شهر رشت، شهر صنایع دستی در یونسکو
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از ورود نمایندگان یونسکو اوایل اسفند امسال به رشت برای ارزیابی صنایع دستی تولیدی در این شهر خبر داد.

 شاهکاری که مصریان ۴۵۰۰ سال قبل ساختند شاهکاری که مصریان ۴۵۰۰ سال قبل ساختند
مجسمه چوبی ۴۵۰۰ ساله‌ای که برای طراحی چشم‌های آن از سنگ‌های شفاف استفاده شده است، ‌ مهارت صنعتگران مصر باستان را به خوبی به نمایش می‌گذارد.

 موج جدید مهاجرت و بیکاری در گردشگری و انتقادهایی به یک وزارت موج جدید مهاجرت و بیکاری در گردشگری و انتقادهایی به یک وزارت
افزایش مهاجرت راهنمایان گردشگری و بیکاری بومگردی‌ها در ماه‌های اخیر و بی‌اطلاعی بخش خصوصی گردشگری از قانون برنامه هفتم توسعه، از مهم‌ترین موضوعاتی بود که در نشست تشکل‌های خصوصی گردشگری و نمایندگان مجلس مطرح شد و این درحالی‌بود که اخطارها و انتقادهایی به عملکرد وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از سوی برخی نمایندگان مجلس وارد شد.

موزه‌ها فردا رایگان شدند موزه‌ها فردا رایگان شدند
موزه‌ها و اماکن فرهنگی ـ تاریخی تحت پوشش وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به مناسبت سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی سه‌شنبه ۱۳ دی‌ماه رایگان شدند.

ظرفیت های گردشگری در آستارا نیازمند توجه ویژه است ظرفیت های گردشگری در آستارا نیازمند توجه ویژه است
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با بیان اینکه ظرفیت های گردشگری در آستارا نیازمند توجه ویژه است، گفت: صنعت گردشگری باید در اولویت قرار گیرد.

رونق گردشگری خارجی در گیلان رونق گردشگری خارجی در گیلان
ناظر گمرکات گیلان گفت: از ابتدای امسال تا کنون بیش از ۱۲ هزار نفر از گمرکات گیلان وارد کشورمان شدند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۳۲ درصد بیشتر است.

لغو ویزای ایران با برخی کشورها روی میز دولت لغو ویزای ایران با برخی کشورها روی میز دولت
عزت‌الله ضرغامی از برنامه‌ریزی برای لغو روادید ایران با برخی کشورها خبر داد. معاون گردشگری نیز گفت:‌ طرح لغو روادید با ایران با کم‌ترین مقاومت، روندی رو به جلو را طی می‌کند.

شناسایی بیش از ۶۰۰ بنای تاریخی در شهرهای رشت،املش و لاهیجان شناسایی بیش از ۶۰۰ بنای تاریخی در شهرهای رشت،املش و لاهیجان
با پایش میدانی و بررسی‌های صورت پذیرفته از بافت‌های تاریخی، تاکنون بیش از 600 بنای تاریخی در شهرهای رشت، لاهیجان و املش شناسایی شده است.

آستارا ظرفیت ایجاد یک محیط گردشگری نمونه را دارد آستارا ظرفیت ایجاد یک محیط گردشگری نمونه را دارد
فرماندار آستارا با بیان اینکه این شهرستان ظرفیت ایجاد یک محیط گردشگری نمونه را دارد، گفت: باید شرایطی را فراهم کنیم تا از جذابیت لازم برای سرمایه گذاری هم برخوردار شود.

۲۶ اثر تاریخی ایران جهانی هستند/ سرنوشت نامعلوم ۴ پرونده ۲۶ اثر تاریخی ایران جهانی هستند/ سرنوشت نامعلوم ۴ پرونده
بعد از آنکه یونسکو اجلاس میراث جهانی را به تعویق انداخت؛ هنوز زمان مشخصی را برای اجلاس بعدی معین نکرده است. چهار پرونده ایران نیز مانند پرونده‌های کشورهای دیگر سرنوشتی نامعلوم دارند.

 دستاورد ویژه باستان شناسان در هلند دستاورد ویژه باستان شناسان در هلند
باستان‌شناسان در هلند معبدهای رومی و سنگ‌های مقدس را از زیر خاک بیرون کشیدند.

پلمب یک مرکز گردشگری معروف به دلیل بی حجابی! پلمب یک مرکز گردشگری معروف به دلیل بی حجابی!
مجتمع گردشگری مهر و ماه قم با ٧٠٠ پرسنل به دلیل بی حجابی پلمب شد.

 بازگشت الواح هخامنشی از آمریکا به دلیل ناآرامی های اخیر متوقف شد/ بازگشت آثار فوق نفیس از لندن بازگشت الواح هخامنشی از آمریکا به دلیل ناآرامی های اخیر متوقف شد/ بازگشت آثار فوق نفیس از لندن
معاون میراث فرهنگی از توقف بازگشت الواح هخامنشی به دلیل ناآرامی ها در کشور خبر داد.

بایدها و نبایدهای اجرای یک طرح گردشگری در غار «رشی» بایدها و نبایدهای اجرای یک طرح گردشگری در غار «رشی»
غار دربند رشی با قدمت ۲۳۰ ساله نخستین سکونتگاه بشر بوده و در شهرستان رودبار قرار دارد که انتشار خبر تبدیل این غار به رستوران نگرانی مردم منطقه و تاریخ دوستان را فراهم کرده است.

«جهان نما» دهکده ای میان ابر و مه/ فرصت لمس طبیعت ناب میسر است «جهان نما» دهکده ای میان ابر و مه/ فرصت لمس طبیعت ناب میسر است
سرزمین هیرکان، دیاری مملو از طبیعت رنگارنگ و دلفریب است که جاذبه ها و مناطق گردشگری فراوانی را در دل خود جای داده است که یکی از معروف ترین آنها دهکده گردشگری «جهان‌نما» کردکوی است.

طرح ایجاد موزه پیش از تاریخ در نزدیکی غارهای ۲۳۰ هزار ساله رودبار طرح ایجاد موزه پیش از تاریخ در نزدیکی غارهای ۲۳۰ هزار ساله رودبار
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت: اداره کل میراث فرهنگی با کمک موزه ملی ایران قصد دارد علاوه بر تهیه پرونده ثبت غارهای دربند رشی رودبار در فهرست موقت میراث جهانی یونسکو، کاوش‌های علمی را در کهن‌ترین سکونتگاه تاریخ‌گذاری شده بشر در ایران برنامه‌ریزی کند