khanekhodro

ویروس غالب کشور درحال‌حاضر، زیرسویه XBB است که سرعت و قدرت انتقال بسیار بالایی دارد و اگر پروتکل‌ها رعایت نشود، آمار کرونا ازجمله موارد بستری در کشور به زودی افزایش خواهد یافت.

قدرت سرایت XBB را دست کم نگیرید/توصیه مهم به افرادی که نمی دانند دوز پنجم را بزنند یا نه
کلانشهر:دکتر مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا می‌گوید: ویروس غالب کشور درحال‌حاضر، زیرسویه XBB است که سرعت و قدرت انتقال بسیار بالایی دارد و اگر پروتکل‌ها رعایت نشود، آمار کرونا ازجمله موارد بستری در کشور به زودی افزایش خواهد یافت.

پروانه بندپی: دکتر مینو محرز، متخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در گفتگو با همشهری‌آنلاین اظهار کرد: اکنون ویروس کرونای غالب در ایران، زیرسویه جدید XBB است که قدرت و سرعت انتقال زیادی دارد. در چین و ژاپن و تمام دنیا هم همین زیرسویه غالب است.

دکتر محرز گفت: من برای رفتن به محل کارم هر روز از میدان صنعت رد می‌شوم و جمعیت زیادی را می‌بینم که از مترو استفاده می‌کنند. وقتی جمعیت را می‌بینم، واقعا وحشت‌زده می‌شوم. چون تقریبا دیگر هیچ‌کس از ماسک استفاده نمی‌کند. آن هم در مترو که تمام درهایش بسته است! درحالی‌که تنها راه پیشگیری از زیرسویه XBB طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، رعایت پروتکل‌هایی مثل استفاده از ماسک، شستشوی مرتب دست‌ها و رعایت فاصله فیزیکی به اندازه یک متر است. همان چیزی که از ابتدا گفتیم و هنوز هم می‌گوییم. اما مردم فکر می‌کنند کرونا تمام شده و دیگر ماسک نمی‌زنند.

وی گفت: از زمانی که سویه امیکرون پیدا شد، اثربخشی واکسن‌های موجود روی این ویروس خیلی پایین آمد. هرچقدر جلوتر می‌رویم و این ویروس جهش‌های بیشتری پیدا می‌کند، اثربخشی واکسن‌های موجود کمتر هم می‌شود. البته الان از خود امیکرون هم واکسن ساخته شده، اما هنوز اثبات نشده که اثربخشی صد درصدی دارد یا نه. از این گذشته، تاکید خود سازمان جهانی بهداشت برای پیشگیری از ابتلا به زیرسویه‌های فعلی، فقط ماسک، شستشوی دست‌ها و رعایت فاصله فیزیکی است.

مردم دلشان را به واکسن خوش نکنند/ زیرسویه XBB فوق‌العاده مسری‌تر است

عضو کمیته علمی کشوری ستاد کرونا در پاسخ به این سوال که واکسیناسیون را به مردم توصیه کنیم یا خیر، توضیح داد: تزریق واکسن، میزان آنتی‌بادی را کمی بالا می‌برد، اما از ابتلا به بیماری جلوگیری نمی‌کند. فقط از ابتلای سخت پیشگیری می‌کند. افرادی که نوبت چهارم واکسن را نزدند، بروند تزریق‌شان را انجام بدهند، اما حتی اگر واکسن هم زدند، حتما و حتما از ماسک هم استفاده کنند. مردم دلشان را به واکسن خوش نکنند.

دکتر محرز با بیان این که آمار کرونا حتما به زودی افزایش می‌یابد، گفت: زیرسویه XBB فوق‌العاده مسری‌تر از سویه‌ها و زیرسویه‌های قبلی است. خطرش هم در همین است. معمولا هم افراد در معرض خطر مثل سالمندان، افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و دیابتی‌ها زودتر و بیشتر از دیگران گرفتار می‌شوند و درنتیجه آمار هم در کشور بالا می‌رود.

پروتکل‌های درمانی زیرسویه جدید نوشته شده/ همه داروها موجود است

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا درباره داروهای اثربخش روی زیرسویه جدید نیز توضیح داد: همه داروهای قبلی روی زیرسویه جدید هم موثرند. با این حال پروتکل‌های درمانیِ زیرسویه جدید، هفته پیش در کمیته علمی کشوری ستاد کرونا مطرح و نوشته شده و داروهایش هم در ایران موجود است. اما موضوع این است که باید جلوی ابتلا را بگیریم. الان زمستان است و درها و پنجره‌ها بسته‌اند و تهویه هوا که مهم‌ترین عامل انتشار این بیماری است، کمتر اتفاق می‌افتد.

این پزشک تاکید کرد: مردم باید پروتکل‌ها را به طور جدی رعایت کنند و علاوه بر این، باید قانون گذاشته شود که در جاهایی مثل مترو و اتوبوس که درها و پنجره‌ها بسته است، مردم حتما ماسک استفاده کنند و ورود شهروندانی که ماسک ندارند، ممنوع شود. مثل قبل.

توصیه به افرادی که نمی‌دانند دوز پنجم را بزنند یا نه

دکتر محرز همچنین در پاسخ به این سوال که توصیه به افرادی که با وجود تزریق ۴ دوز واکسن کرونا، نمی‌دانند نوبت پنجم را هم تزریق کنند یا نه، گفت: در آمریکا نوبت پنجم واکسن از واکسنی تزریق شده که از خود سویه امیکرون ساخته شده و فقط هم به افراد بالای ۷۰ سال که شرایط ابتلا به بیماری را دارند، تزریق شده است. اما این که آیا این واکسن روی XBB هم صد درصد اثربخشی دارد، هنوز نمی‌دانیم و گزارشی نداده‌اند.

این متخصص بیماری‌های عفونی گفت: وزارت بهداشت با کمیته واکسن تصمیم می‌گیرند که مردم دوز یادآور را تزریق کنند یا نه، ولی واکسنی که علیه امیکرون ساخته نشده باشد، هیچ تاثیری روی زیرسویه جدید (XBB) ندارد. درضمن، مردم هر واکسنی هم که به توصیه وزارت بهداشت می‌زنند، ۳ اصل پیشگیری که ماسک، شستشوی مرتب دست‌ها و رعایت فاصله فیزیکی است را باید رعایت کنند. وگرنه بدون شک در بستر بیماری می‌افتند. این نکته را به هیچ وجه یادشان نرود. استفاده از ماسک یک باید است.

عضو کمیته علمی کشوری ستاد کرونا تاکید کرد: خود سازمان جهانی بهداشت هم بعد از اپیدمی شدید زیرسویه XBB در چین و ژاپن و بقیه دنیا که در کشور ما هم غالب شده، فقط صحبتی از تکرار تزریق واکسن نکرده است. روی سه اصل ماسک، شستن مرتب دست‌ها و رعایت فاصله فیزیکی کمتر از یک متر تاکید کرده است.  

آخرین آمار وزارت بهداشت:دو برابر پارسال با ۱۴۹مبتلا و یک فوتی
تب دِنگی؛ کرونای دوم ؟/ چه کسانی می توانند واکسن بزنند؟

نظر شما:

security code