قصه پرغصه گیلان از رنج ساخت خانه دوم


۱۳۹۹/۰۷/۲۹ - ۱۸:۱۵ | کد خبر: ۹۷۱۳ چاپ

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: در صورتی که کشاورزی توجیه اقتصادی نداشته باشد،استان ما از ساخت خانه‌های دوم ساکنین سایر استان‌ها رها نخواهد شد.

قصه پرغصه گیلان از رنج ساخت خانه دوم

کلانشهر: حسین گیلان‌پور گفت: برای جلوگیری از هر گونه تغییرکاربری اراضی ارزشمند کشاورزی گیلان تلاش ها را مضاعف کرده‌ایم و هم‌اکنون حکم قلع و قمع ۱۹۶ ساختمان را در استان داریم.

وی افزود: بیشترین تخلفاتی که حکم قلع و قمع آنها در گیلان صادر شده، شهرستان رشت با ۵۷ مورد است.

گیلان پور ادامه داد: به دلیل مشکلاتی که هموطنان ما در استان‌های خود از جمله بدی آب و هوا، دارند، تمایلشان برای ساخت خانه‌های دوم در گیلان زیاد شده است و باید تدابیری اندیشیده شود تا این افراد در مکان‌های گردشگری و تعریف‌ شده برای مسافران اسکان یابند.

وی خاطرنشان کرد: ساخت خانه‌های دوم در گیلان و اسکان صاحبان خانه‌های دوم فقط برای تعطیلات یا غیره، نه فقط اقتصاد روستاهای استان را به سمت رکود سوق می‌دهد، بلکه آسیب های اجتماعی و فرهنگی بسیاری برای گیلان به همراه خواهد داشت.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه از دهیاران و شهرداری‌های استان خواسته ایم تا نسبت به اجرای ساخت و سازهای خلاف هوشیارتر باشند، تصریح کرد: متاسفانه دست برخی از دهیاران با سازندگان و فروش خانه‌های ویلایی به پایتخت‌نشینان یا دیگر هموطنان در یک کاسه است و ما در صورت مشاهده به شدت برخورد خواهیم کرد.

وی افزود: دهیاران زیادی هم داریم که نسبت به حفظ اراضی ارزشمند روستاها و ساختار روستایی گیلان حساس هستند و به ساخت و سازهای غیرمجاز واکنش نشان می‌دهند.

گیلان پور ادامه داد: گران شدن زمین و اقتصادی نبودن تولید برخی از محصولات کشاورزی از جمله عواملی است که کشاورزان را به فکر فروش و یا تغییرکاربری اراضی می‌اندازد و همچنین یکی دیگر از این عوامل را می‌توان وضعیت خانوار کشاورز عنوان کرد که با داشتن یک زمین مجبور است برای تامین هزینه های تحصیل، ازدواج و مسکن فرزندان خود، ناچار به فروش زمین شود.

وی گفت: فقط با حرف زدن نمی توان مانع رشد ساخت و سازهای غیرمجاز در اراضی ارزشمند کشاورزی استان شد و یکی از راهکارهای حفظ اراضی ارزشمند کشاورزی اختصاص سوبسید به محصولات کشاورزی از سوی دولت است تا کشاورزان از تولید این محصولات بتوانند درآمد خوبی را کسب کنند و برای گذران زندگی و معیشت در سختی نباشند.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی گیلان تصریح کرد: برای کنترل و نظارت بر اراضی کشاورزی استان کمبود نیرو داریم و به همین دلیل در کارگروهی که در استانداری تشکیل شد، مقرر شده است تا دستگاه های بیشتری با ما همکاری کنند.


ایسنا