نوشیدن زیاد قهوه در روز چه بلایی سر مغز می آورد؟ نوشیدن زیاد قهوه در روز چه بلایی سر مغز می آورد؟
کلانشهر: نوشیدن نخستین فنجان قهوه در ابتدای روز اگرچه ممکن است تاثیر سریع خود را نشان دهد اما تحقیقات جدید در دانشگاه استرالیای جنوبی مشخص کرده است که نوشیدن بیش از حد قهوه می‌تواند عواقب نامناسبی مخصوصا در سلامت مغز داشته باشد.   در بزرگترین مطالعه در ...

در ایران کدام واکسن ها پس از تزریق عوارض بیشتری داشتند؟ در ایران کدام واکسن ها پس از تزریق عوارض بیشتری داشتند؟
در گزاره برگ پژوهشگران کمیته راهبری مطالعات واکسیناسیون کووید-۱۹، معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، پیامدهای پس از تزریق واکسن کووید-۱۹ در ایران مورد بررسی قرار گرفت.

جزییات جهش «لامبدا» کرونا / هنوز به قله پیک پنجم نرسیدیم جزییات جهش «لامبدا» کرونا / هنوز به قله پیک پنجم نرسیدیم
عضو کمیته علمی کووید19 ضمن ارائه توضیحاتی درباره جهش جدید ویروس کرونا، در عین حال شرایط کرونا در کشور را ارزیابی کرد.

چرا عوارض واکسن در افراد مختلف متفاوت است؟ چرا عوارض واکسن در افراد مختلف متفاوت است؟
برخی افراد گمان می کنند که حتما بعداز تزریق واکسن کرونا باید دچار عوارضی مانند تب، بدن درد و ... شوند تا از اثربخشی واکسن مطمئن شوند، اما این تصور درست نیست. حال باید پرسید که چه چیزی باعث ایجاد این عوارض می شود؟

قبل و بعد از واکسیناسیون علیه کرونا کدام مواد غذایی را بیشتر بخوریم؟ قبل و بعد از واکسیناسیون علیه کرونا کدام مواد غذایی را بیشتر بخوریم؟
تغذیه یکی از موارد مهم قبل و بعد از واکسیناسیون علیه کروناست که باید آن را مورد توجه قرار داد و پرسید قبل و بعد از تزریق واکسن کرونا چه مواد غذایی را مصرف کنیم؟

آیا کودکان مبتلا به کرونا نیاز به مراقبت های درمانی دارند؟ آیا کودکان مبتلا به کرونا نیاز به مراقبت های درمانی دارند؟
رییس اورژانس بیمارستان شیخ از مراکز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بیماری کرونا در کودکان خود به خود به سمت بهبودی پیش می‌رود به طوری که ۹۵ درصد نیاز به اقدامات درمانی ندارند.

مهم ترین نشانه کرونای دلتا در تابستان چیست؟ مهم ترین نشانه کرونای دلتا در تابستان چیست؟
یک فوق تخصص ریه، به افراد توصیه کرد مصرف ویتامین ها به ویژه «ث» و «د» را فراموش نکنند و متذکر شد: مصرف ویتامین به ویژه در کودکان نوعی پیشگیری از ابتلاست.

آیا مصرف آنتی بیوتیک برای خردسالان مضر است؟ آیا مصرف آنتی بیوتیک برای خردسالان مضر است؟
تحقیقات آزمایشگاهی منتشر شده در مجله‌ی "آی ساینس"(iScience) نشان می‌دهد که پنی‌سیلین باعث تغییر در میکروبیوم‌ها و بیان ژن در بخش‌های اساسی مغز در حال رشد می‌شود. میکروبیوم‌ها باکتری‌های مفید بدن هستند و بیان ژن به سلول‌ها کمک می‌کند تا به تغییرات محیطی پاسخ دهند.

واکسن چینی سینوفارم برای استفاده کودکان مجوز گرفت واکسن چینی سینوفارم برای استفاده کودکان مجوز گرفت
مقامات بهداشتی چین از صدور مجوز استفاده از واکسن ضد کرونا سینوفارم ساخت این کشور برای رده سنی ۳ تا ۱۷ سال خبر دادند.

عضو هیات علمی دانشگاه: واکسن برکت بر کرونای دلتا هم موثر است عضو هیات علمی دانشگاه: واکسن برکت بر کرونای دلتا هم موثر است
محمدرضا صالحی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و متخصص عفونی گفت: خوشبختانه نتایج بررسی ها نشان دهنده موثر بودن واکسن کوو ایران برکت بر ویروس جهش یافته دلتا است.

آیا بهبودیافتگان کرونا می توانند بلافاصله واکسن بزنند؟ آیا بهبودیافتگان کرونا می توانند بلافاصله واکسن بزنند؟
متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری گفت: بهبودیافتگان کووید۱۹ حداقل سه هفته پس از شروع علائم بیماری واکسن کرونا را تزریق کنند.

امواج دریا یک ویلای مرموز را به ساحل آورد امواج دریا یک ویلای مرموز را به ساحل آورد
خرابه‌های مرموز یک ویلای متروکه در جنوب السالوادور در محاصره امواج ساحل قرار گرفته و کسی نمی‌داند این ویلای رازآلود دقیقا چگونه سر از این ساحل درآورده است.

آیا مصرف میوه و سبزیجات، احتمال ابتلا به کرونا را کاهش می دهد؟ آیا مصرف میوه و سبزیجات، احتمال ابتلا به کرونا را کاهش می دهد؟
محققان می‌گویند افرادی که میوه و سبزیجات فراوان مصرف کرده و مصرف غذاهای فرآوری شده را قطع می‌کنند، تا ۴۰ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به موارد شدید کرونا قرار دارند.

تخم مرغ فاسد چه نشانه هایی دارد؟ تخم مرغ فاسد چه نشانه هایی دارد؟
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی آذربایجان غربی گفت: با توجه به گرم شدن هوا تخم‌مرغ در خارج از یخچال زودتر فاسد می‌شود به همین دلیل شهروندان فقط تخم‌مرغ نگهداری شده در یخچال بخرند.

تغییر «دلتا» به «دلتا پلاس» / نحوه درمان و زمان مراجعه به پزشک تغییر «دلتا» به «دلتا پلاس» / نحوه درمان و زمان مراجعه به پزشک
یک فوق تخصص ریه و مراقبت ویژه علائم متفاوت ویروس دلتا، علائم خطر این بیماری، نحوه درمان و مراقبت از مبتلایان در منزل و زمان مراجعه بیماران به پزشک را توضیح داد.

مهم ترین سپر دفاعی بدن در مقابل کرونا چیست؟ مهم ترین سپر دفاعی بدن در مقابل کرونا چیست؟
یک متخصص تغذیه گفت: تغذیه مناسب، مهمترین سپر دفاعی مناسب برای مقابله با ویروس کرونا و ابتلا به آن محسوب می‌شود.

مرگ بیمار بلژیکی که به دو سویه از کرونا آلوده شده بود مرگ بیمار بلژیکی که به دو سویه از کرونا آلوده شده بود
متخصصان علوم پزشکی با شناسایی یک بیمار آلوده به دو سویه از کروناویروس هشدار دادند که احتمال ابتلای همزمان به دو سویه از ویروس کرونا وجود دارد.

فایزر به دنبال مجوز برای تزریق دوز سوم واکسن کرونا فایزر به دنبال مجوز برای تزریق دوز سوم واکسن کرونا
شرکت‌های داروسازی «فایزر» و «بایون تک» برای تزریق دوز سوم و تقویتی واکسن کرونای خود درخواست مجوز کردند.

آیا کمبود ویتامین دی، در ابتلا به سرطان روده موثر است؟ آیا کمبود ویتامین دی، در ابتلا به سرطان روده موثر است؟
مطالعات اخیر محققان دانشگاه کالیفرنیا در سن‌دیه‌گو نشان می‌دهد کمبود ویتامین دی احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می‌دهد.

آیا ابتلای خفیف به کرونا با تجربه سرماخوردگی قبلی ارتباط دارد؟ آیا ابتلای خفیف به کرونا با تجربه سرماخوردگی قبلی ارتباط دارد؟
نتیجه یک مطالعه جدید نشان می‌دهد مواجهه قبلی با ویروس‌های خانواده کرونا که موجب ابتلا به سرماخوردگی می‌شوند، علت ابتلا به موارد خفیف کرونا را توضیح می‌دهد.

آیا ماسک زدن برای تنفس کودکان خطرناک است؟ آیا ماسک زدن برای تنفس کودکان خطرناک است؟
نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که استفاده از ماسک کودکان را تنها در مدت سه دقیقه در معرض میزان خطرناکی از دی‌اکسیدکربن قرار می‌دهد و به احتمال زیاد سلامتی کودکان در سال گذشته بر اثر استفاده از ماسک آسیب دیده است.

توصیه های مهم آتش نشانی برای زمان قطع برق و محبوس شدن در آسانسور توصیه های مهم آتش نشانی برای زمان قطع برق و محبوس شدن در آسانسور
در ادامه توصیه‌های مهم آتش‌نشانی هنگام محبوس شدن در آسانسور را به شما آموزش می دهیم.

۱۰ عکسی که باید در تلفن همراه خود داشته باشید ۱۰ عکسی که باید در تلفن همراه خود داشته باشید
شاید بیشتر ما عادت کرده‌ایم که محتوای پوشه عکس‌های تلفن همراه حاوی تصاویر خاطره‌انگیز و دوست‌داشتنی ما و عزیزانمان باشد. اما عکس‌ها فقط چیزهایی برای ثبت خاطره‌ها نیستند و می‌توانند کارایی‌های دیگری داشته باشند.

واکسن آسترازنکا برای نوع آفریقایی ویروس کرونا مناسب نیست واکسن آسترازنکا برای نوع آفریقایی ویروس کرونا مناسب نیست
مردانی با اشاره به آخرین وضعیت ویروس کرونا در ایران گفت: هر واکسنی باید بر روی هر سویه از ویروس آزمایش شود باید گفت که واکسن آسترازنکا بر روی فرم آفریقایی ویروس کرونا، واکسن مناسبی نیست.

بال زنبور به عنوان منبع الهام برای طراحی لولا های صنعتی و رباتیک بال زنبور به عنوان منبع الهام برای طراحی لولا های صنعتی و رباتیک
کلانشهر: سپهر حاجعلی عراقی، آرمان طوفانی و محمد خورسندی دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک با گرایش طراحی کاربردی دانشگاه گیلان در پژوهشی در زمینه بیومکانیک طبیعت تقلید (biomimetics) به بررسی سیستم اتصال بال به بال زنبور به عنوان منبع الهام برای طراحی لولا ...

آیا واکسن آنفلوآنزا درصورت تزریق واکسن کرونا ضروری است؟ آیا واکسن آنفلوآنزا درصورت تزریق واکسن کرونا ضروری است؟
متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری گفت: اشخاص به ویژه بیماران زمینه‌ای در صورت تزریق واکسن کرونا می‌توانند واکسن آنفلوآنزا را نیز تزریق کنند.

ژن لاغری واقعا وجود دارد! ژن لاغری واقعا وجود دارد!
گروهی از محققان آمریکایی در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند ژن‌های لاغری واقعاً وجود دارند. دانشمندان در این مطالعه ۱۶ نوع تنوع ژنتیکی مرتبط با چاقی را کشف کرده‌اند.

پلاسمادرمانی از پروتکل درمان کووید خارج شد/ کرونا هیچگاه تمام نمی شود پلاسمادرمانی از پروتکل درمان کووید خارج شد/ کرونا هیچگاه تمام نمی شود
دبیر کمیته علمی کشوری کووید19 با اشاره به این که کرونا هیچ گاه به اتمام نخواهد رسید، درباه حذف پلاسما درمانی از روند درمان کرونا مثبت‌ها خبر داد.

پوکی استخوان را با این مکمل ها مهار کنید پوکی استخوان را با این مکمل ها مهار کنید
پوکی استخوان از مهم ترین ناراحتی های استخوان است. پوکی استخوان مخصوص افراد سالمند نیست. تغذیه درست در پیشگیری از پوکی استخوان موثر است. پوکی استخوان را با مصرف برخی از مکمل‌ها هم می توان به تاخیر انداخت. مکمل‌های ترکیبی کلسیم و ویتامین دی برای مبتلایان به پوکی استخوان مفید است.

متخصصان آکسفورد: فاصله تزریق بین دو دُز واکسن آسترازنکا می تواند ۱۰ ماه باشد متخصصان آکسفورد: فاصله تزریق بین دو دُز واکسن آسترازنکا می تواند ۱۰ ماه باشد
نتیجه آزمایشات جدید در دانشگاه آکسفورد نشان می دهد که فاصله چند ماهه بین تزریق دُز اول و دوم واکسن آسترازنکا، سطح ایمنی بدن در برابر بیماری همه گیر «کووید ۱۹» را بهبود می بخشد.