khanekhodro

جزئیات انتقال سهام عدالت فوت شده ها / وراث سهام عدالت امکان فروش سهام اموات را دارند؟

مدیر برنامه‌ریزی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: وراث سهام عدالت اموات عملا سهام‌داران شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی خواهند بود و مشمول روش غیرمستقیم هستند؛ چراکه کسی روش مدیریت سهام را برای آنها انتخاب نکرده است.

کلانشهر: محمدجواد فرهانیان درباره آخرین اقدامات واگذاری سهام عدالت اموات اظهار کرد: بخشی از اقدامات فراهم‌شدن زیرساخت‌ها برای واگذاری الکترونیک این سهام به وراث است و بخشی دیگر پیوستن و لینک‌شدن دو ارگان و دستگاه قوه قضائیه و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی است. وی ادامه داد: البته عمده اقدامات زیرساختی انجام‌ شده اما لینک دو دستگاه به یکدیگر زمان‌بر است. نمی‌خواهیم مردم را در وضعیت اضطرار قرار دهیم و پیشنهاد ما به همه مردم این است که تا فراهم‌شدن زیرساخت‌ها اقدامات مربوط به انحصار وراثت را انجام دهند.

مدیر برنامه‌ریزی شرکت سپرده‌گذاری گفت: طبق مصوبات،‌ مالیات سهام عدالت وراث هم بخشیده شده است.

فرهانیان درباره زمان انتقال سهام عدالت اموات به وراث اظهار کرد: این موضوع بستگی به آماده‌بودن دو دستگاه دارد؛ البته شرکت سپرده‌گذاری مرکزی قسمت عمده راه را رفته‌ است. عملیات انتقال سهام عدالت متوفیان در ماه‌های آینده قابل انجام خواهد بود و مردم نگران این موضوع نباشند.

وی در پاسخ به این سؤال که عده‌ای از وراث نگران کاهش قیمت سهام عدالت هستند و در صورت تأخیر احتمال ریزش بیشتر این سهام آنها را متضرر می‌کند، گفت:‌ وراث سهام عدالت اموات عملا سهام‌داران شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی خواهند بود و مشمول روش غیرمستقیم هستند؛ چراکه کسی روش مدیریت سهام را برای آنها انتخاب نکرده است. بنابراین کسی بازنده نیست. مدیر برنامه‌ریزی شرکت سپرده‌گذاری تأکید کرد: نمی‌توانیم قولی بدهیم اما شاید برای این دسته از افراد، روش جدیدی انتخاب شود تا بتوانند سهام به ارث رسیده را مدیریت کنند اما درحال‌حاضر برداشت این است که تمام کسانی که میراث‌دار سهام عدالت متوفیان هستند، روش غیرمستقیم را انتخاب کردند.
فرهانیان با بیان اینکه در ۱۰ سال گذشته حدود دومیلیون و ۵۰۰ هزار نفر از سهام‌داران عدالت فوت شده‌اند، گفت: عمده متوفیان سهام عدالت از استان تهران هستند.


ایلنا